صفحه اصلي نقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
دوشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٨
موقعیت : صفحه اصلی > اخبار > اخبار جديد 
اخبار > " اولين جلسه ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در آموزش و پرورش سال 1397"


  چاپ        ارسال به دوست

در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برگزار شد:

" اولين جلسه ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در آموزش و پرورش سال 1397"

 با حضور ریاست محترم سازمان پژوهش و برنامه­ ریزی آموزشی،رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و روسای پژوهشکده­ ها و مراکز پژوهشی پژوهشگاه و نمایندگان معاونت ها، سازمان ها، مراکز حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش، ادارات کل شهر تهران و شهرستان­های استان تهران نخستین جلسه ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در وزارت آموزش و پرورش، در روز  یکشنبه مورخ 97/8/27 برگزار شد.

جلسه ساعت 8:30  با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط جناب آقای رضا نباتی، کارشناس محترم گروه تألیف برنامه درسی قرآن آغاز گردید. آقای دکتر کریمی(رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و قائم مقام ستاد بزرگداشت هفته پژوهش) ضمن خوش آمدگویی به حاضران و تبریک اعیاد پیش­رو بیان نمودکه هفته پژوهش، مناسبت نمادین و باشكوهي است که طی آن تلاش می‌شود در راستاي تحقق ظرفیت­های نظام آموزش و پرورش، نقش مؤثر، منزلت و جايگاه پژوهش و پژوهشگران معرفی شود. اختصاص هفته‌ای از سال، برای بزرگداشت پژوهش  مبين اهمیت و حساسیت تحقيق و گامی برای ترویج و توسعه فرهنگ پژوهشگری در جامعه است. همچنین ایشان تقارن خجسته هفته پژوهش سال 1397 با چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند را گرامی داشتند و یکی از برکات بیشمار انقلاب اسلامی را نهادینه سازی  پژوهش در متن برنامه های نظام آموزشی و تأسیس و استقرار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برشمردند. وی در ادامه بیان داشت در سال جاري مراسم هفته پژوهش از 24 تا 30 آذر ماه در سراسر کشور برگزار مي‌شود. در اين راستا وزارت آموزش و پرورش نيز همگام با ستاد ملی بزرگداشت پژوهش و فناوری مستقر در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، فعالیت‌هایی را از سطوح عالي و ستادي تا سطح مدرسه و كلاس با اهداف زير برنامه ريزي و اجرا خواهد کرد، وی در ادامه به مهم­ترین  برنامه­های هفته پژوهش سال 97 به شرح زیر اشاره کرد:

1- برگزاری مراسم تقدیر از دانش آموزان پژوهشگر و فناور برتر با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مقام عالی وزارت آموزش و پرورش در روز شنبه  24/9/97 به منزله اولین برنامه ملی هفته پژوهش در سطح کشور

                 2- برگزاری مراسم روز ملی پژوهش در آموزش و پرورش با حضور پژوهشگران، اساتید، صاحبنظران، مقام عالی وزارت و یکی از شخصیت­های کشوری در روز یکشنبه 25/9/97

3- معرفی، انتخاب و تقدیر از پژوهشگران برگزیده کشوری

4- معرفی، انتخاب و تقدیر از معلمان پژوهنده برگزیده کشوری

5-معرفی، انتخاب و تقدیر از طرح های پژوهشی برگزیده کشوری در حوزه تعلیم و تربیت

                 6- معرفی، انتخاب و تقدیر از پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری برگزیده کشوری در حوزه تعليم و تربيت 

7- معرفی، انتخاب و تقدیر از تجارب برتر مدیریت پژوهشی در استان ها و معاونتها

8- معرفی، انتخاب و تقدیر از مدیران پژوهش سراهای برتر دانش آموزی

9-معرفی، انتخاب و تقدیر از دانشجو معلمان پژوهشگر و دانشجویان تربیت دبیر پژوهشگر برگزیده

10-تدوین و انتشار ویژه نامه های هفته پژوهش (برگزیده آثار معلمان پژوهنده برترکشوری، معرفی آثار دانش آموزان پژوهشگر برگزیده، معرفی پژوهشگران و طرح های پژوهشی، پایان نامه ها و رساله های برتر در حوزه علوم تربیتی)

در ادامه جلسه،روسای محترم کمیته ­های ارزشیابی و بررسی آثار واصله به دبیرخانه هفته پژوهش به ارائه گزارشي از اقدامات پرداختند. ابتدا خانم دکتر هاشمی به نمایندگی از سوی کمیته ارزشیابی پایان ­نامه­ ها و رساله ­های برتر،به ارائه گزارشی از عملکرد کمیته مذكور پرداخت. سپس آقای دکتر خوش خلق، گزارشی از عملکرد کمیته ارزیابی آثار معلمان پژوهنده ارائه نمود و توجه به کیفیت در گزارش های اقدام پژوهی را مورد تاکید قرار داد. سپس آقای دکتر حسنی، گزارشی از وضعیت کمیته ارزشیابی طرح های پژوهشی برتر ارائه داد و آقای دکتر رمضانی  هم گزارشی از وضعیت و عملکرد کمیته بررسی و معرفی پژوهشگر برتر ارائه نمود.

آقای حکمتی( مدیرهماهنگی امور پژوهشی پژوهشگاه و دبیر ستاد هفته پژوهش) ضمن گرامیداشت هفته وحدت به ارائه گزارش اقدامات هفته پژوهش اعم از برگزاری جلسات با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اداره کل آموزش وپرورش شهر تهران، معاونت­­ های آموزش ابتدایی و متوسطه به منظور تعیین سهمیه دانش آموزان برگزیده، هماهنگی و برنامه ریزی و معرفی مدرسه به وزارت علوم به منظور برگزاری مراسم تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر و فناور و طراحی و برنامه ریزی در خصوص برگزاری تورهای بازید دانش آموزان از مراکز علمی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری پرداخت. همچنین اشاره نمود که اقداماتی در خصوص تهیه ریز برنامه های پیشنهادی روز ملی پژوهش و جشنواره تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر و فناور انجام شده است.

در بخش کمیته­ های اجرایی خانم سلطانپور به عنوان مسئول دبیرخانه ستاد بزرگداشت هفته پژوهش به اعلام گزارش­های دریافت شده از بخش­های مختلف ستادی و استانی اشاره نمود و آقای مهندس قربانی مسئول كميته فناوری و اطلاع رسانی بیان نمود که امسال نیز همانند سال­ های گذشته در هفته پژوهش یک باکس مجزا و مختص هفته پژوهش 1397 در سایت پژوهشگاه طراحی و کلیه بخشنامه ­ها، دستورالعمل­ها ، فرمها ،شیوه نامه ها، ابلاغ ها و اقدامات اجرایی در آن بارگذاری شده است و همچنین کلیه مستندات دریافتی مربوط به تجارب برتر استانها از طریق فضای ذخیره سازی مجازی برای مرکز پژوهشی تبریز بعنوان کمیته( مسئول ) بررسی این تجارب ارسال گردید. یک گروه جدید نیز بعنوان یک امکان ارتباطی جدید به منظور تبادل تجربیات هفته پژوهش برای همکاران حوزه ستادی و شورای تحقیقات استان­ها طراحی و راه­ اندازی شده است.

آقای صانعی به عنوان مسئول کمیته روابط عمومی و تبلیغات به اقدامات پیش بینی شده در این کمیته به شرح ذیل پرداختند:

  • هماهنگی با شبکه های مختلف رسانه ملی به منظور پوشش خبری روز ملی پژوهش و جشنواره تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر و فناور
  • تهیه بسته خبری برای شبکه های 1،2،4 و شبکه خبر از برنامه هفته پژوهش
  • برگزاری نمایشگاه جانبی در مراسم تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر و فناور
  • برگزاری نشست خبری به مناسبت روز ملی پژوهش در آموزش و پرورش
  • طراحی تیزر به مناسبت هفته پژوهش در حوزه آموزش و پرورش
  • برگزاری سرود ویژه دانش آموزی در روز تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر  و فناور و در صورت امکان در روز ملی پژوهش
  • طراحی تندیس روز ملی پژوهش
  • تهیه و تدوین ویدئو از مصاحبه های مشاهیر آموزش و پرورش و صاحبنظران علمی در روز ملی پژوهش
  • برنامه ریزی و هماهنگی به منظور تجلیل از یک نفر پیشکسوت برگزیده در حوزه پژوهش و اعطای نشان به فرد منتخب
  • تهیه مصاحبه با معلمان پژوهنده و دانش آموزان برگزیده با همکاری پژوهش سراها

در ادامه نمایندگان محترم معاونت­ها/ سازمان­ها و مراکز حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش نقطه نظرات و دیدگاه­های خود را در خصوص برگزاری مطلوب و باشکوه هفته پژوهش ارائه دادند و لزوم توجه به بزرگداشت هفته پژوهش را یادآور شدند. جناب آقای فتحی نژاد، نماینده محترم معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت متبوع بر لزوم جریان پیدا کردن پژوهش­ها در ستاد وزارت آموزش و پرورش سخن گفت و بر پژوهش محوری بودن در فعالیت های اجرایی حوزه ستادی تاکید نمود، وی به برخی طرح های معاونت مذکور اشاره کرد که دارای پشتوانه­ های پژوهشی جدی است از جمله قیمت تمام شده و عدالت توزیعی. وی بر معرفی پژوهش­های مهم و موثر منجر به یک اتفاق مهم در وزارت آموزش و پرورش شده اند تاکید نمود و از ضرورت نشان دادن و معرفی پژوهش­های منجر به تغییر و تحول سخن گفت و بیان کرد که هفته پژوهش با تاکید بر فعالیت های معلم پژوهنده شکل گیرد.

خانم صدوری نماینده محترم اداره کل  آموزش و پرورش شهر تهران در ستاد هفته پژوهش، بر اهمیت برنامه معلم پژوهنده تأکید کرد و توضیح داد که به سبب همت و پشتکار همکاران گروه  تحقیق و پژوهش استان­هاست که  برنامه معلم پژوهنده کماکان با قوت  تدوام یافته است. وی در ادامه گزارشی از فعالیت­های شورای تحقیقات اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران ارائه نمود و برگزاری منظم جلسات شورا و بکارگیری  راهکارهای برخاسته از نتایج تیمز و پرلز  و سنجش نظام آموزشی در شهر تهران را از جمله اقدامات این شورا برشمرد و خواستار ثبات در اجرای برنامه های پژوهشی وزارت متبوع شد.

در ادامه آقای کریمی نماینده محترم  اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران ضمن تشکر از حمایت سازمان و پژوهشگاه از فعالیت های هفته پژوهش  استان ها، خواستار معرفی جدی تر طرح های پژوهشی برتر شد و بیان کرد که بهتر است اقدام پژوهی به عنوان همایش ملی در سطح کشوری برگزار شود و بر ارتقای کیفیت آن  تاکید شود. وی از گسترش برنامه اقدام پژوهی به کارشناسان اداری اداره کل شهرستان های تهران خبر داد. در ادامه آقای قائم پور نماینده محترم اداره کل امور شاهد و ایثارگران از ضرورت پرهیز از نگاه صوری به پژوهش و ارتقای  کیفیت آن نام برد. جناب آقای عطایی نماینده محترم معاونت آموزش ابتدایی از اهتمام پژوهشگاه به مسایل پژوهشی حوزه معاونت و ارتقا سهمیه  دانش آموزان پژوهنده دوره ابتدایی تشکر کرد. آقای دکتر جهانگردی نماینده محترم انجمن اولیا و مربیان، مراسم هفته پژوهش را جشن پژوهش عنوان کرد و درخواست داشت که روابط عمومی  وزارت هم  در این فرآیند مشارکت فعال تر داشته باشد و از ظرفیت رسانه ها بهره بیشتری گرفته شود و بجز روابط عمومی  فعال، روابط بین المللی فعال هم برای هفته پژوهش داشته باشیم و در هفته پژوهش کارهای چاپی و انتشاراتی مرتبط با پژوهش(proceeding) معرفی شود و با توجه به دغدغه وزیر محترم در مورد آزمون ها و کنکور، ستاد هفته پژوهش  روی آن متمرکز شود. جناب آقای محسن بیگی نماینده محترم سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت­های مردمی خواستار توجه بیشتر به پژوهش­ های دانش­ آموزی شد و ضرورت هماهنگی  فعالیت های  پژوهشی و بهره مندی دانش­ آموزان ابتدایی همگام با دانش­ آموزان متوسطه از امکانات پژوهش سراها را مورد تاکید قرار داد. در ادامه آقای دکتر وحدانی نماینده محترم معاونت تربیت بدنی و سلامت نکات زیر را مورد تاکید قرار داد: ارسال شیوه نامه تشکیل کمیته های پژوهشی معاونت ها، الکترونیکی شدن فرآیند دریافت و ارسال  آثار پژوهشگران، تقویت بانک اطلاعات پژوهشگران و ارائه حساب کاربری به پژوهشگران  آموزش و پرورش و پیگیری تخصیص یک درصد سهم پژوهش از بودجه حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش.

در ادامه جلسه آقای دکتر تورانی، سرپرست سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی و رئیس ستاد هفته پژوهش ضمن تبریک آغاز امامت حضرت مهدی (عج) و اتصال آن به ولادت حضرت محمد (ص) و ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع) موسس مذهب تشیع بیان نمودند امید است بتوانیم از آموزه های این بزرگواران در زندگی استفاده مطلوب ببریم.

ایشان ضمن تشکر از حضور حاضران و تقدیر از همکاری­های فداکارانه و دلسوزانه آقای دکتر کریمی و زحمات روسای کمیته­ های ارزشیابی و اجرایی، پیشنهاد نمود به منظور توسعه و تقویت فرهنگ پژوهش، این جلسه با عنوان شورای توسعه و گسترش فرهنگ پژوهش تعیین گردد و با حضور نمایندگان بخش های مختلف ستادی، یک نفر عضو هیات علمی از  پژوهشکده ها و  مراکز پژوهشي ومعاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان در طول سال ادامه داشته باشد.

همچنین اظهار نمود هفته پژوهش مربوط به وزارت آموزش و پرورش است و پژوهشگاه متولی اجرا  و نوک پیکان آن است بنابراین تمامی بخش ­های حوزه ستادی باید در آن نقش ایفا کنند و در حسن اجرای برنامه ­ها در روز ملی پژوهش و جشنواره تجلیل از دانش ­آموزان پژوهشگر و فناور مسئولیت بپذیرند. بخش­های مختلف سازمان و وزارت آموزش و پرورش اعم از معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی، طرح و برنامه و روابط عمومی سازمان پژوهش آمادگی لازم برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم را دارند و همکاری های لازم را انجام خواهند داد. نیز روابط عمومی وزارت متبوع  فعال تر وارد این عرصه شود.

وی بیان کرد فلسفه وجودی پژوهشگاه صرفا انجام پژوهش نیست، پژوهشگاه ابزاری برای انجام پژوهش نیست بلکه هدف و رسالت اصلی آن  توسعه فرهنگ پژوهش، کنجکاوی، کاویدن و پژوهشگری در سطح وزارت آموزش پرورش از صف تا ستاد است و می بایست فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در کتاب­های درسی و همه بخش­های آموزش و پرورش ساری و جاری گردد.

پژوهشگاه باید به عنوان مرجع و دیده­بان در آموزش و پرورش باشد و  سعی کند هزینه کارهای غیرکارشناسی را زیاد کند و تصمیم­گیری در آموزش و پرورش با مشورت پژوهشگاه و با یک پیوست پژوهشی انجام شود. پژوهشگاه باید تلاش کند این فلسفه و ذات وجودی خود را نمایان کند و خود را اثبات کند و هفته پژوهش فرصت مغتنمی برای این مهم است.

همچنین ایشان پیشنهاد نمود در هفته پژوهش امسال سلسله نشست­ها و پنل­های تخصصی متناسب با مسئولیت­ها و حوزه­های مختلف ستادی به طور مثال ( مشق شب/ درس زندگی توسط معاونت آموزش ابتدایی ) و ( عدالت و کفایت در توزیع مناسب منابع توسط معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی) برگزار شود. فعالیت های مهم و  ارزشمند هفته پژوهش به خاطر کمبود منابع حذف نشود و از همه همکاران  حاضر در جلسه دعوت می کنم در دو روز 24 و 25  آذر به طور جدی در مراسم هفته پژوهش مشارکت کنند.

در پایان آقای دکتر کریمی ضمن تشکر مجدد از حضور گرم و همدلی اعضای جلسه و حمایت­های ریاست محترم سازمان پژوهش و برنامه ­ریزی آموزشی بیان نمود که همکاری های ارزشمند و عمیق بین پژوهشگاه و سازمان پژوهش وجود دارد و همه ما همدل و همراه هستیم  تا به اعتلای  پژوهش در نظام آموزشی کمک کنیم و این ظرفیت فرصت بسیار مناسبی جهت گسترش تحقیقات به شمار می رود و  تلاش داریم که در هفته پژوهش، پژوهش به صورت آن چه که هست معرفی شود، آموزش و پرورش عرصه کاربردی است و باید تصمیم ها براساس پیوست­های پژوهشی انجام شود، حجم فعالیت­های پژوهشی خوب و درخور در سطح پژوهشگاه و سازمان پژوهش وجود دارد که عرصه ظهور و بروز پیدا نکرده است، به عنوان مثال پژوهشگاه  در دو سال اخیر بالغ بر 35 پژوهش جهت پشتیبانی پژوهشی و تئوریزه کردن راهکارهای سند تحول انجام داده است که برخی از این پژوهش ها به اجرا رسیده و در حال کاربست است و در این چارچوب  30 پژوهش دیگر  در دست اجراست. نیز کاربست نتایج پژوهش های تیمز و پرلز در چارچوب کارگروه وزارتی و با ابلاغ وزیر محترم که با ابتکار پژوهشگاه و حمایت سازمان پژوهش  شکل گرفته  در دست اقدام است. از طرف دیگر تلاش­هایی به عمل آمده تا موانع موجود بر سر راه تحقق 1% سهم پژوهشی از بودجه حوزه ستادی وزارت متبوع رفع شود. صدای پژوهش معمولا شنیده نمی شود و انشاالله هفته پژوهش، فرصت مناسبی جهت رونمایی از فعالیت های پژوهشی و اشاعه تفکر و منش پژوهش و حقیقت­جویی باشد.

مقرر شد در جلسه آتی ستاد، شعار هفته پژوهش، پوستر و تندیس  هفته پژوهش ارائه و نهایی شود.

 

 


١٣:١٢ - دوشنبه ٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٥١٣    /    تعداد نمایش : ٦٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلي |تماس با ما|پست الكترونيك