صفحه اصلي نقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨
موقعیت : صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > " عملكرد آموزش و پرورش براي كودكان بازمانده از تحصيل "


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی تحلیلی بر :

" عملكرد آموزش و پرورش براي كودكان بازمانده از تحصيل "

 

به قلم : زنده ياد جعفر افقهي فريماني و دكتر شهناز هاشمي

جدي‌ترين برنامه براي آموزش پايه و توسعه پوشش تحصيلي برنامه" آموزش براي همه" است كه در برنامه چهارم توسعه كشور در بند الف ماده 52 عنوان شده است و در بند ب همان ماده اجباري كردن آموزش تا پايان دوره راهنمايي به تصويب هيأت دولت رسيد.

كودكان بازمانده از تحصيل در گروه سني 17-6 سال تعريف مي‌گردند. اين گروه سني دانش‌آموزان مقاطع تحصيلي ابتدايي- راهنمايي و متوسطه( متوسطه اول و دوم) را در بر مي‌گيرند.

مسئولان آموزش و پرورش ايران از ابتداي دهه هشتاد، توجه ويژه و با برنامه به كودكان بازمانده از تحصيل را پي ‌گرفتند. البته در قانون برنامه سوم(1383-1379 ) توجه به موضوع پوشش تحصيلي و كيفيت آموزش در بند ب و ج ماده 143 پيش‌بيني شده بود.اما توجه ويژه همراه با برنامه از ابتداي سال 80 آغاز شد. مهمترين برنامه در قالب طرح EFAموسوم به "آموزش براي همه" بود . براساس اين طرح آموزش و پرورش مجوزهاي قانوني را در برنامه پنجساله چهارم (1388-1384) به دست آورد و در بندهاي الف، ب و ي ماده 52 قانون برنامه ابعاد طرح "آموزش براي همه" مورد شناسايي و تأكيد قانون گذاران قرار گرفت. متناسب با آن دفتري در ستاد وزارت آموزش و پرورش ذيل معاونت آموزش عمومي براي پيگيري مصوبات تشكيل شد . اين دفتر تا سال 1388 بر اجراي طرح آموزش براي همه نظارت داشت. ذيل برنامه" آموزش براي همه" طرحهاي مختلفي براي توسعه پوشش تحصيلي در مناطق مختلف كشور اجرايي گرديد. تلاش‌هايي كه در قالب برنامه آموزش براي همه صورت گرفته است، تا حدودي در ارتقاء پوشش تحصيلي در دورة ابتدايي و راهنمايي مؤثر بوده است. اين ارزيابي در گزارش ميان دهه (85-1379) كه توسط "دفتر هماهنگي و نظارت بر برنامة آموزش براي همه" تنظيم شده اشاره گرديده است.

درگزارش ارزيابي ميان دهه "برنامه آموزش براي همه" كه مقطع تاريخي 85-1379 را دربردارد. در بخش دوم اين متن به تحليل وارزيابي اهداف  "برنامه آموزش براي همه" پرداخته است. ذيل ارزيابي هدف دوم :" آموزش ابتدايي اجباري و پوشش كامل آن در بين اقليت‌ها ، دختران و دسترسي كامل" به برنامه‌هاي اجرايي آموزش و پرورش براي تحقق هدف ها اشاره كرده است. كه شامل 19 برنامه براي تحقق هدف هاي ياد شده بودند. از 19 برنامه، برخي اساساً برنامه‌هاي خاص پروژة "آموزش براي همه" نیست واز قبل جز سياست ها وبرنامه هاي آموزش و پرورش بوده است. مانند توسعه آموزش و پرورش عشايري، توسعه مدارس غيرانتفاعي، توسعه فعاليت‌هاي فوق برنامه، تقويت گروه‌هاي آموزشي، اجراي طرح كرامت، آموزش مهارت‌هاي زندگي به دانش‌آموزان و والدين و ...  تنها برنامه ای که مي‌توان به عنوان برنامه خاص آموزش براي همه یاد کرد برنامه شماره 1 يعني "طرح جذب دختران بازمانده از تحصيل" كه با مشاركت مركز زنان نهاد رياست جمهوري در برخي استانها اجرا شده و برنامه شماره 2 كه خاص طرح آموزش دختران در استانهاي كمتر توسعه يافته هست اشاره كرد.

قابل ذكر است كه برنامة پنجم توسعه كه از سال 1389 تا 1394 را پوشش مي‌دهد، توجه مستقيمي به برنامه آموزش براي همه نداشته است، مضافاً تأكيدهاي برنامه چهارم را در خصوص اجبار تحصيل در دورة ابتدايي و راهنمايي دنبال ننموده است و صرفاً در بند د ماده 19 تضمين دسترسي به فرصت هاي برابر آموزشي را تقریر كرده است.

در مجموع مي‌توان گفت جدي‌ترين برنامه براي ارتقاء كيفيت آموزش پايه و توسعه پوشش تحصيلي همين برنامه" آموزش براي همه" بود. كه هم طرح و برنامه روشن و تعريف شده‌اي داشته، هم سازمان مشخص و هم پشتوانه قانوني و نهايتاً اعتبار مالي لازم را براي اجرا در اختيار داشته است. در مجموع علي‌رغم اين امتيازات گزارش ميان دهه" آموزش براي همه" كه در سال 1386 تدوين شده است، نتوانسته است رابطه دقيقي را بين اقدامات ناشي از اجراي برنامه آموزش براي همه و ارتقاء كيفيت آموزش ابتدايي و توسعه پوشش تحصيلي در دورة عمومي آموزش و پرورش را نشان دهد.

در سالهاي اخير سهم پسران و دختران در بازماندگي از تحصيل در حال حاضر نسبتاً يكسان است . و هر دو تحت تأثير مؤلفه‌هاي اجتماعي و اقتصادي ويژه از تحصيل بازمانده‌اند. نكته قابل توجه آن است كه نتايج سرشماري سال 1390 در گروه سني 14-6 سال حاكي از آن است كه در مناطق شهري جمعيت پسران بازمانده از تحصيل بيش از دختران است. جمعيت بازمانده از تحصيل گروه سني 14-6 ، 193785 نفر مي‌باشد كه از اين جمعيت 95010 نفر دختر و 98775 نفر پسر هستند، يعني نسبتي معادل 49 درصد دختر و 51 درصد پسرهستند.

جمعيت بازمانده از تحصيل روستا در گروه سني 14-6 سال كمي متفاوت از شهر است. به طوري كه جمعيتي حدود 152991 نفر از تحصيل بازمانده‌اند. از اين جمعيت 73142 نفر پسر هستند و 79849 نفر دختر هستند نسبتي معادل 52 درصد دختر و 48 درصد پسر مي‌باشد. بگذريم كه سهم مكاني جمعيت بي سواد در گروه سني 16-4 سال، 56 درصد شهر و 44 درصد روستا است .

 دانلود فايل : كودكان_بازمانده_از_تحصيل.pdf ( 130KB )


١٨:١٨ - شنبه ١٤ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٤٨٩    /    تعداد نمایش : ٧١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلي |تماس با ما|پست الكترونيك