صفحه اصلي نقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
دوشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٨
موقعیت : صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > " پژوهشگاه، بازوی وزارت آموزش و پرورش در اجرای سنجش های ملی است "


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش کارگاه آموزشی ملی هماهنگ کنندگان و مجریان استانی مطالعه بین المللی تیمز 2019:

" پژوهشگاه، بازوی وزارت آموزش و پرورش در اجرای سنجش های ملی است "

 

 

 

 

 پژوهشگاه، بازوی وزارت آموزش و پرورش در اجرای سنجش های ملی است

به اهتمام پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش کارگاه آموزشی ملی هماهنگ کنندگان و مجریان استانی مطالعه بین المللی تیمز 2019- مرحله اصلی، روز شنبه 97/12/11 در مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان استان قم از ساعت 8:30 الی 17 برگزار شد. در این نشست آقای دکتر فرهاد کریمی رئیس پژوهشگاه در مراسم افتتاحیه حضور یافت و به ایراد سخنانی به شرح زیر پرداخت:

انگیزه اصلی من در این جلسه عرض خیر مقدم و خداقوت به شما همکاران گرامی است و از تلاش های شما همکاران  عزیز سپاسگزارم.

وی در این نشست گزارشی از اقدامات حوزه مطالعات بین المللی تیمز و پرلز در فاصله یک سال گذشته (از نشست هماهنگی اجرای مقدماتی در باشگاه فرهنگیان، تا کنون) به شرح زیر ارائه داد:

گزارش مفصلی از فرایندها و نتایج تیمز و پرلز در قالب پیوست های تفصیلی در اختیار وزیر محترم قرار گرفت و دریافتیم که ایشان نسبت به موضوع نتایج تیمز و پرلز، عنایت و حساسیت های لازم را دارند. با پی گیری و هماهنگی- نتایج تیمز 2015 و پرلز2016 در یکی از جلسات شورای معاونین وزارت متبوع، توسط همکاران محترم مرکز تیمز و پرلز ارائه شد. شورای معاونین وزارت پس از استماع گزارش پژوهشگاه و درک حساسیت موضوع و اهمیت اشاعه و کاربست نتایج تیمز و پرلز و با تأیید وزیر محترم مقرر نمود کارگروه خاصی برای کاربست نتایج تیمز و پرلز و اجرایی شدن ماده واحده 785 –مصوب شورای عالی آموزش و پرورش شکل گیرد.  ابلاغ های اعضاء محترم کارگروه با امضای مقام عالی وزارت صادر شده و یکی دو جلسه هماهنگی اولیه تشکیل شده است و ادامه کارها طبق طراحی به عمل آمده در دست اجرا است. پی گیری های لازم به منظور تحرک پژوهشی در این حوزه انجام شده و انشاءالله شاهد اقدامات جدید خواهیم بود. برای کاربست نتایج تیمز و پرلز- مسئولین وقت پژوهشگاه سال ها منتظر امداد دیگران بودند، ولی تجربه نشان داد که خود پزوهشگاه باید همکاران حوزه ستادی را پای کار کاربست نتایج تیمز و پرلز بیاورد، پژوهشگاه زمینه سازی برای کاربست را جزو مأموریت های خود می داند- اگر ما به عنوان بخش پژوهشی وزارت آموزش و پرورش حساسیت لازم را به زمینه سازی کاربست نشان ندهیم، بعید است با توجه به مشکلاتی که وجود دارد بشود اقدام کرد. ما باید در برنامه های سالانه خود زمینه سازی برای کاربست را قرار دهیم. گروههای تحقیق و پژوهش استان ها- نزدیک ترین بخش تحقیقات وزارت آموزش و پرورش به اجرا و حوزه کاربست هستند. لذا از این بخش توقع می رود نقش مدیریت- هماهنگی- برنامه ریزی- اشاعه و ترویج و کاربست تحقیقات را انجام دهد، از شما دوستان عزیر درخواست دارم مروج حوزه تحقیقات آموزشی باشید. مدل ما برای ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت، مدل بهره گیری از نتایج تحقیقات است- ما به نتایج تحقیقات- ایمان داریم. پژوهشگاه بازوی مطمئن وزارت آموزش و پرورش برای اجرای سنجش های ملی و بررسی کارایی نظام آموزشی است.مدل جا افتاده و امتحان پس داده همین است. یکی از مؤثرترین روش های ارتقاء کیفیت آموزش و پرورش- استفاده از نتایج تیمز و پرلز است- سایر کشورهای دنیا تجارب موفق زیادی در این حوزه دارند و مدل های مناسبی ارائه شده است و ما مدل بومی خودمان را تدوین می کنیم.

در انتشارات IEAبه تلاش های چین تایپه برای بهبود گرایش دانش آموزان به ریاضی اشاره شده است  (خبرنامه ژوئن 2018) (مدل اجرای برنامه حمایت پس از کلاس درس)

توقعات ما این است که :

1-نتایج تحقیقات تیمز و پرلز را همه ما (مسئولین، والدین، رسانه ها، دولتمردادن، پژوهشگران، مدیران و معلمان)، جدی بگیریم.

2-پژوهشگاه و همکاران شورای تحقیقات استان ها با مرارت و مشقت نتایج پژوهشی در حوزه تیمز و پرلز تولید می کنند. از همه مسئولین محترم وزارت و معاونین وزیر درخواست می کنیم اولاً به این نتایج توجه کنند- ثانیاً از این نتایج در برنامه ریزی های خود استفاده کنند.

3- امکانات لازم در اختیار پژوهشگاه قرار گیرد تا مدل کاربست نتایج تیمز و پرلز در فرایند های آموزش و پرورش اجرا شود.

4-از شما همکاران گرامی هماهنگ کننده استانی درخواست داریم  در اجرای دستورالعمل ها جدیت و دقت داشته باشید

5- به تولید نتایج معتبر بیاندیشید

6- با مرکز مطالعات بین المللی تیمز و پرلز، هماهنگی کامل داشته باشید.

7- برای اشاعه نتایج تیمز و پرلز برنامه منظم داشته باشید و سفیر بخش پژوهش وزارت آموزش و پرورش در اشاعه و کاربست نتایج باشید.

 

 

 


١٧:٠٠ - چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٥٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلي |تماس با ما|پست الكترونيك