صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > شعار هفته پژوهش امسال «مدرسه پژوهش محور،معلم پژوهنده و دانش آموز پرسشگر»


  چاپ        ارسال به دوست

کریمی مطرح کرد:

شعار هفته پژوهش امسال «مدرسه پژوهش محور،معلم پژوهنده و دانش آموز پرسشگر»

 

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از ظهر روز چهارشنبه 19 آذر 99 نشست خبری فرهاد کریمی رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش و پرورش و رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برگزار شد.

در این نشست کریمی گفت: ما در برنامه های تحولی پژوهشگاه برای تدوین برنامه های آینده نگارانه و فراتحلیل ها و روند پژوهشی ها ظرفیت های خوبی داریم که به نیازهای آموزش و پرورش پاسخ می دهد.

وی بیان کرد: برای بهره گیری از نتایج پژوهشگاه دنبال طراحی یک بخش مجزایی هستیم. برای کاربست پژوهش ها روش های موثرتری را پیدا کردیم. تاکید بر طراحی و اجرای کارگروه های مساله محور در این حوزه داریم. در حوزه توسعه فرهنگ پژوهش نیز یکی از ظرفیت های مهم پژوهشگاه توسعه مدرسه پژوهش محور است.

وی بیان کرد: در هفته پژوهش امسال شاهد مجموعه فعالیت ها در ستاد و استان ها بودیم. شعار هفته پژوهش امسال ما «مدرسه پژوهش محور، معلم پژوهنده و دانش آموز پرسشگر» است.

کریمی در ادامه این نشست گفت: چارچوب بخش هایی از برنامه های زیرنظام سند تحول بنیادین اصلاح شده است و به فرآیندهای پژوهشی سرعت بخشیده شده است. همچنین در حوزه انتشارات نیز کارهای اساسی صورت گرفته و حجم تولیدات پژوهشی رشد چشمگیری داشته است.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش اظهار داشت: در حوزه توسعه فرهنگ پژوهش یکی از ظرفیت های مهم عملیاتی ما، توسعه برنامه مدرسه پژوهش محور است که در هفته پژوهش امسال شاهد فعالیت های علمی و پژوهشی همکاران هستیم.

وی افزود: نگاه ما در پژوهش سند تحول بنیادین است که عمده تأکید آن بر مدرسه است. در حوزه پژوهش نیز این مدرسه است که می تواند ظرفیت های عملیاتی جدی‌ای را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد.

کریمی تصریح کرد: چرا که در سند تحول بنیادین نیز فاصله گرفتن از حافظه محوری مورد تأکید است بنابراین نگاه پرسشگرانه دانش آموزان نکته کلیدی است.

وی با اشاره به اینکه ما در مدرسه سه ضلع مدیر، معلم و دانش آموز را داریم، بیان کرد: این سه ضلع رکن اصلی تعلیم و تربیت و پیشرفت علمی محسوب می شوند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری برنامه های هفته پژوهش در سال کرونایی خاطرنشان کرد: بیشتر برنامه های ما امسال به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده است.

وی گفت: پژوهشگران برتر را در حوزه های مختلف شناسایی کرده ایم که در هفته پژوهش معرفی می شوند. پیش از این فراخوانی با مضمون مدارس پژوهش محور ارائه کردیم که آثار خوبی به دست ما رسیده است و نتایج آن را در هفته پژوهش اعلام می کنیم.

کریمی به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و تصریح کرد: این بیانیه افق پژوهشی آینده را ترسیم می کند و ما نیز برنامه هایی را با توجه به مفاد این بیانیه تنظیم کرده ایم. زیر نظام پژوهش و اساسنامه پژوهش نامه مطالعات نیز دیگر اسناد مهم ما برای برنامه ریزی است.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی در خصوص حذف معاونت پژوهشی از ساختار ادارات کل استان ها، اظهار داشت: دو معاونت مالی و اداری و پژوهشی در هم ادغام شده اند که ما در دوره وزارت آقای بطحایی به صورت مکتوب درباره تبعات این اقدام نکاتی را مطرح کردیم اما برای کوچک سازی ساختار وزارتخانه یک الزام قانونی وجود داشت مبنی بر اینکه تا پایان برنامه ششم باید دستگاه ها ۱۵درصد از ساختار خود را کاهش دهند.

وی گفت: البته این را بگویم که استفاده از ظرفیت های مالی برای بخش پژوهش با این اقدام بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در آموزش و پرورش در خصوص پیوست های پژوهشی رتبه بندی معلمان، اضافه کرد: ما حداقل در سه جلسه به این موضوع ورود کردیم و نکات مهم را مطرح نمودیم که در تدوین لایحه مورد توجه قرار گرفت. آخرین نسخه رتبه بندی نیز در دست بررسی است که در آینده نزدیک قرار است به جمع بندی نهایی برسد.

کریمی همچنین در مورد آموزش های غیرحضوری و تأثیر آن در یادگیری بیان کرد: در حال حاضر مدارس با وضعیت قابل قبول آموزش حضوری فاصله دارند و با توجه به شرایط و نیازها و وضعیت باید تصمیم گیری می شد که در شرایط کرونا باید آموزش ها مجازی باشد یا حضوری که آموزش مجازی معقول و منطقی به نظر می رسد. تا زمانی که مخاطرات آموزش حضوری از حیث سلامت دانش آموزان رفع شود.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش گفت: در ۹ماه اخیر پژوهش هایی انجام شده که در قالب یک مجموعه ارائه می شود. در مورد دیدگاه والدین در زمینه آموزش های مجازی و تلویزیونی نیز تحقیقی در حال انجام است.

کریمی در ادامه با اشاره به پژوهشی در مورد شبکه شاد خاطرنشان کرد: در تیرماه و مرداد ماه پژوهشی در خصوص شبکه شاد صورت گرفت که در آن زمان نتیجه پژوهش این بود که سرعت بارگذاری محتوا بسیار پائین است و دانش آموزان و معلمان ما گاهاً کار کردن با شاد را بلد نیستند. آن زمان شاد ظرفیت های کاملی نداشت که در حال حاضر تقویت شده است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص ارزشیابی پایانی سال تحصیلی، ادامه داد: برگزاری امتحانات آنلاین و برخط به زیرساخت هایی از جمله اینترنت پرسرعت نیاز دارد که با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد باید به سمت ارزشیابی های حضوری با رعایت پروتکل ها حرکت کنیم تا تضمین کننده یادگیری موثر باشد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص بودجه پژوهش در لایحه بودجه ۱۴۰۰اظهار داشت: بودجه پژوهش امسال رشد ۴۰درصدی داشته است که باید به سمت افزایش بیشتر حرکت کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه هفته پژوهش در آموزش و پرورش از ۲۲تا ۲۷آذرماه برگزار می شود، در خصوص این هفته گفت: در روز نخست این برنامه ها شاهد حضور دو وزیر و تقدیر از دانش آموزان پژوهشگر خواهیم بود. در ادامه نیز مراسم ملی تقدیر از پژوهشگران و برگزیدگان ۱۰بخش معرفی خواهند شد و امسال سه هزار و ۴۰۰دانش آموز پژوهشگر در دوره ابتدایی و یک میلیون و ۷۰۰هزار دانش آموز در دوره متوسطه آثارشان را ارسال کردند که ۳۱دانش آموز پژوهنده قابل تقدیر داریم. سه دانش آموز هنرستانی نیز آثارشان در جشنواره معرفی خواهد شد و همچنین آثار معلمان پژوهنده نیز معرفی می شود.

 


١٠:٠٦ - سه شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ١٥٠٢١    /    تعداد نمایش : ١٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك