يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨

عنوان: چگونه توانستم دانش‌آموزانم را به انجام فعالیت‌های ورزشي تشويق كنم ؟

 منبع :

 نويسنده : سيده مريم علوي    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1393/03/07   ( آخرين ويرايش : 1393/03/07 )

عنوان پژوهش : عنوان: چگونه توانستم دانش‌آموزانم را به انجام فعالیت‌های ورزشي تشويق كنم ؟

رده موضوعي : ورزش

نام و نام خانوادگي : سيده مريم علوي

مدرك تحصيلي : ننوشته

سمت فعلي: مربي تربیت‌بدنی

دوره تحصيلي : ابتدايي

محل پژوهش : شهرضا

تاريخ پژوهش: 91- 90

چکیده :

هدف پژوهش : علاقه‌مندسازی دانش‌آموزان به ورزش در مدرسه

پرسش هاي تحقيق : چرا دانش‌آموزان من به درس ورزش علاقه‌ای نشان نمی‌دهند ؟ براي كاهش يا رفع اين مشكل چه اقدام‌هایی می‌توانم انجام دهم ؟

وضعيت موجود :پس از چند جلسه كه در اين مدرسه مشغول شدم متوجه شدم كه دانش‌آموزان اين مدرسه به درس ورزش علاقه‌ای نشان نمی‌دهند و حرکات ورزشي را بسیار كند انجام می‌دهند. اين مدرسه در روستايي واقع است كه اكثر والدين آنان كشاورز و به نسبت فقير هستند.

گردآوري اطلاعات : صحبت با مدیر مدرسه و همكاران ديگر.مشاهده.پرسش‌نامه و اسناد و مدارك

تجزیه‌وتحلیل اطلاعات : برخي از داده‌های حاصل از مشاهده دانش‌آموزان :

ترس از شکست و تمسخر از جانب همکلاسی‌ها/برنامه‌ریزی هاي اشتباه در امر ورزش/عدم وجود امکانات ورزشی لازم براي دانش‌آموزان و کمبود فضاهاي ورزشی مناسب/معلولیت‌ها و محدودیت هاي جسمی دانش‌آموزان.

برخي از داده‌های حاصل از ابزار و فنون ديگر: ناتوانی در یادگیري مهارت هاي ورزشی و عدم اعتمادبه‌نفس/سستی و تنبلی دانش‌آموز/نبود فرهنگ‌سازی در حیطه مسائل ورزشی و نهادینه نشدن امر ورزش در خانواده/رفتار نامناسب مربی تربیت‌بدنی و نداشتن رابطه‌ی گرم بادانش‌آموزان.

راه‌های موقتي جديد و اجراي آن‌ها :

برخي از راه‌حل‌ها: پوشیدن کفش و لباس ورزشی مناسب توسط معلم/ برقراري ارتباط صمیمی با دانش‌آموزان و داشتن روابط دوستانه با آنها/در نظر گرفتن تفاوت هاي فردي در سازمان‌دهی/بهره‌گیری از روش تدریس نوین/استفاده بهینه از وسایل آموزشی و کمک‌آموزشی و استفاده ازcd /زمان‌بندی فعالیت هاي پیش‌بینی‌شده در مراحل مختلف طرح درس./ توجه به ارزشیابی مستمر دانش‌آموزان.

ارزيابي اقدام‌ها :

پس از اجراي راه حل هاي جدید ، با توجه به مشاهدات خود و نظرات مدیر و معلمان و انجمن اولیا و مربیان و همچنین توجه و بررسی آمار و ارقام دانش‌آموزان شرکت‌کننده در فعالیت‌های ورزشی

،طناب زنی 4، اجراي ورزش صبحگاهی ،همچنین پوشیدن لباس‌های ورزشی و کاور ورزشی و انجام نرمش به‌منظور گرم کردن عمومی قبل از انجام فعالیت هاي ورزشی متوجه تغییرات مثبتی در میزان استقبال آنان از فعالیت‌های ورزشی از لحاظ کمی و کیفی شدم. مقايسه ميزان شركت دانش‌آموزان در قبل از اجراي طرح و پس از آن نشان داد كه علاقه دانش‌آموزان به نسبت زياد شده است .(جدول2). بر اساس مصاحبه‌ای که با خانواده‌ی دانش‌آموزان داشتم اذعان داشتند فرزندانشان صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و صبحانه می‌خورند و با شور و شوق براي انجام ورزش صبحگاهی راهی مدرسه می‌شوند و همکاران نیز اعلام کردند که علاقه‌ی دانش‌آموزان به درس زیاد شده و نمرات بهتري کسب کرده‌اند.

نتیجه‌گیری و پيش نهادها:

انتخاب راه حل هاي جدید براي حل مشکل با توجه به شواهد و مدارك موجود و اعتبار سنجی آن‌ها

اجراي راه حل هاي جدید، ر ا موفقیت‌آمیز نشان می‌دهد . به‌طوری که میزان استقبال آنها از 23 درصد به بیش از 90 درصد رسید.

اجراي برخی راه‌حل‌ها نیز با مشکلاتی مواجه شد که تغییرات آنها دست من نبود مثل عدم آسفالت حیاط مدرسه و خاکی بودن کف حیاط، کمبود امکانات ورزشی و نبود اتاق رخت کن براي تعویض لباس قبل و بعد از انجام ورزش و آماده شدن براي زنگ بعد و غیره که این امر باعث شد که میزان موفقیت کامل و صد در صد حاصل نگردد.

باید پاره‌ای از وقت کلاس صرف ارزش‌های اجتماعی دانش‌آموزان شود اداره آموزش‌وپرورش بودجه ورزشی مدارس را افزایش دهد و باشگاه‌هایی براي این امر تدارك ببيند.

دسته‌بندی یا گروه‌بندی، براي فعالیت‌های گروهی و درعین‌حال تمرین رهبري روش موثري است.

بهتر است معلم تربیت‌بدنی در ارائه اصول و مبانی ورزش و آموزش آن بیش از اندازه سخت‌گیر نباشد . پیشنهاد می‌شود والدین این دانش‌آموزان براي افزایش علاقه آنها به امر ورزش، فرزندان خود را در مراسم‌هایی که در سطح شهر با عنوان پیاده‌روی با خانواده برگزار می‌شود، مشارکت دهند.

پیشنهاد می‌شود معلم ورزش از موسیقی آرام در ورزش صبحگاهی و بعضی از ورزش‌ها استفاده كند.دانلود فايل : ardabil_alavi.pdf ( 83KB )

يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨