يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨

چگونه توانستم با استفاده از اقدام پژوهی میزان موفقیت دانش‌آموزان دبیرستان فرزانگان بوشهر در المپیاد های علمی را بهبود بخشم؟

 منبع :

 نويسنده : رقیه زراعتی ایده لو    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1393/03/07   ( آخرين ويرايش : 1393/03/07 )

عنوان پژوهش : چگونه توانستم با استفاده از اقدام پژوهی میزان موفقیت دانش‌آموزان دبیرستان فرزانگان بوشهر در المپیاد های علمی را بهبود بخشم؟

رده موضوعي : المپيادهاي علمي (آماده‌سازی)

نام و نام خانوادگي : رقیه زراعتی ایده لو

مدرك تحصيلي : کارشناسی ارشد

سمت فعلي: معاون آموزشی و پژوهشی

دوره تحصيلي : دبیرستان

محل پژوهش : بوشهر

تاريخ پژوهش:91-90

چکیده :

هدف پژوهش : پيدا كردن راه‌هایی براي موفقيت بيش تر دانش‌آموزان فرزانگان بوشهر در المپياد هاي علمي

پرسش هاي تحقيق : چگونه می‌توانم میزان موفقیت دانش‌آموزان دبیرستان فرزانگان بوشهر در المپیاد های علمی را بهبود بخشم"

وضعيت موجود : در میان دانش‌آموزان شور و علاقه به شرکت در المپیاد های علمی و موفقیت در آن‌ها مشهود نیست. به نظر می‌رسد دانش‌آموزان اعتمادبه‌نفس پایینی در رابطه با رقابت های المپیاد دارند. روند کار مدرسه در زمینه المپیاد نامحسوس است و برنامه مدونی برای المپیادی‌ها نداریم. دبیران طبق روند عادی مدرسه فعالیت می‌کنند و فعالیت خاصی در زمینه المپیاد در کلاس درس صورت نمی‌گیرد .اتحاد و یکپارچگی در میان فعالیت های اولیا ، مسئولین مدرسه ، دبیران و دانش‌آموزان دیده نمی‌شود .

اولیا و دانش‌آموزان به نقش مدرسه در موفقیت در المپیادها بی‌اعتمادند

گردآوري اطلاعات :براي تشخيص علت هاي اين وضع و پيدا كردن راه‌حل‌هایی از راه‌های زير به گردآوری اطلاعات پرداختم:مطالعه پيشينه مدارس تیزهوشان و برنامه‌های آن . مطالعه وضعيت المپیادها علمي . مصاحبه با اولیا و مديران و همكاران و کارشناسان . یکی از مهم‌ترین مراحل بررسی مشکل و اتخاذ راهکار با استفاده از نظرات مدیریت ، اعضای منتخب انجمن اولیا و مربیان و دبیران بوده است . جهت بررسی مشکل کارگروه علمی آموزشی با حضور نمایندگان گروه‌های فوق در دبیرستان تشکیل شد .استفاده از نمودار وضعيت نمرات دانش‌آموزان يكي ديگر از ابزارها بوده است.

تجزیه‌وتحلیل اطلاعات : تجزیه‌وتحلیل به‌صورت كمي و كيفي صورت گرفت. در تحليل كيفي از روش شش پرسش بهره جستيم . از نمونه علت هاي بیان‌شده در مورد ضعف دانش‌آموزان المپيادي ما عدم هماهنگی بین دبیران رسمی دبیرستان و اساتید المپیاد شهرستان بیان‌شده كه موجب ایجاد دوگانگی و عدم اعتماد دانش‌آموزان شده است و این مساله موجب کاهش روحیه رقابت در دانش‌آموزان می‌شود.

راه‌های موقتي جديد و اجراي آن‌ها : یک نفر رابط از سوی مدرسه انتخاب شود و ناظر بر هماهنگی فعالیت‌های مدرسه و نهاد های مرتبط خارج از مدرسه در راستای برنامه عملیاتی المپیاد باشد - بین دبیران دبیرستان و اساتید المپیاد هماهنگی صورت گیرد . تشکیل تیم المپیاد دبیرستان و تمرکز عمده فعالیت‌های برنامه عملیاتی با محوریت این تیم می‌تواند کمک شایانی باشد . بهترین موقع برای شروع فعالیت های برنامه عملیاتی حاضر آغاز فصل تابستان است. راه حل کلیدی که در این اقدام پژوهی اتخاذ نمودم ،استفاده از برنامه عملیاتی بود. تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان يكي ديگرازراه كارهاي ما بود.

ارزيابي اقدام‌ها : علاوه بر ارتقا سطح کمی بیش تر نمرات ،طی مشاهده و مصاحبه با دانش‌آموزان اولیا و مسئولین مدرسه دریافتم که :دانش‌آموزان باعلاقه بیشتری درس هایشان را می‌خوانند ، از کتاب‌های آموزشی کتابخانه دبیرستان بیشتر استفاده می‌کنند ، در رقابت های علمی شهرستانی باعلاقه بیشتری شرکت می‌کنند و موفق‌ترند. مقايسه نمرات دانش‌آموزان در پيش از اجراي طرح و پس از آن اين موضوع را تائیدمی كند .(به جدول‌ها و نمودارهاي اصل گزارش مراجعه شود) تعداد راه‌یافتگان به مرحله کشوری در سال گذشته (90-89) هشت نفر بوده است . اما پس از اعلام نتایج حاصل از المپیاد سال جدید (91-90) مشخص شد که از دبیرستان فرزانگان بوشهر هجده راه‌یافته به مرحله کشوری داشته‌ایم.

نتیجه‌گیری و پيش نهادها: اقدام پژوهی حاضر طرح موفقی بوده است زیرا علاوه بر رسیدن به هدف خود " بهبود میزان موفقیت دانش‌آموزان در المپیادها " که در بالا به آن اشاره شد به اهداف ذیل رسیده است :

در دانش‌آموزان حس علاقه و شور شرکت در المپیاد و کسب موفقیت در آن تقویت یافته است

رضایتمندی دانش‌آموزان از فعالیت های مدرسه- در زمینه المپیاد – افزایش یافته است.

رضایتمندی اولیا از مدرسه و میزان مشارکت آنان در تصمیم‌گیری‌ها و انجام امور بیشتر شده -است.

دانش‌آموزان در مراحل ثبت‌نام در آزمون المپیاد ،مطالعه و تلاش برای موفقیت و شرکت فعالانه در کلاس‌ها با شور و علاقه شرکت کرده‌اند . رضایتمندی مدیریت محترم آموزشگاه و مسئولین آموزش‌وپرورش شهرستان از نتایج طرح صورت گرفته است .دانلود فايل : booshehr_zera,ati.pdf ( 91KB )

يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨