جستجو در وب سايت
جهت جستجوی کلمات در بخشهای متفاوت وب سايت از جمله اخبار ، مقالات ، ياداشت روز ، انجمن ها و ...
اوقات شرعي
آب و هوا
weather.ir is down
عضویت در سرویس خبری

آمار بازدیدکنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه : 3046
بازديدکنندگان امروز : 684
کل بازديدکنندگان : 10802996
بازديدکنندگان آنلاین : 6
زمان بارگزاری صفحه : 0/1070 ثانیه
موقعیت : صفحه اصلي > دارالفنون > ٦ 

ملت ایران در بیست و دوم بهمن حجت را بر همه تمام کرد.مقام معظم رهبری

٦
گزارشي از گردهمايي تحصيلكرده هاي مدرسه دارالفنون در ۴۲ سال قبل به همراه اطلاعاتي درباره موزه دارالفنون
۴۲ سال پيش در چنين روزي!
ايستاده رديف بالا از راست: مجيد مصطفوي كاشاني، مرتضي گودرزي، فتح الله توحيدلو، روح الله سعيدي و محمدباقر خانلرخاني.
نشسته رديف بالا: سيد كاظم اكرمي، بنائي، محمدعلي شيخان و محمدعلي منتظري.
ايستاده و نشسته رديف وسط: نادر صراف، عباس چيت ساز، حسين نظريان، عباس سالك فرد، دكتر محسن محبي، حسين قلي پوري و گودرز خستو.
نشسته پايين: محمدحسين همايوني راد، حبيب كريمي، حسن عشقي و عزيزي.

حبيب كريمي
آن شب دبير و امير، وزير، وكيل و روزنامه نگار و ديپلمات و استاد دانشگاه، همه شاگرد بودند!
چندي پيش جمع بي نظير و بي بديلي اعم از دبيران پيشكسوت آموزش و پرورش، شاگردان قديمي كه بعدها در كسوت وزارت، وكالت و دادگستري، مسند روزنامه نگاري و نماينده سياسي ايران در خارج از كشور قرار گرفتند، همه در زير سقف يكي از تالارهاي مدرسه قديمي و ماندگار دارالفنون گرد آمدند تا از خاطره ها، يادها، يادمان ها، لحظات باشكوه و تكرارنشدني دوران حضور خود در اين مهد ادب و فرهنگ و علم و دانش و معرفت و انسانيت و رسالت براي يكديگر بگويند.
استاد و شاگرد، آن شب بهترين و زيباترين لحظات عمر را در كنار هم گذراندند. در آن جمع، وزير اسبق آموزش و پرورش _ دكتر سيد كاظم اكرمي- بغض در گلو، از خاطره هاي حضور خود در دبيرستان دارالفنون سخن راند.
محمدعلي منتظري كه در سال ۱۳۳۵ دبير دبيرستان دارالفنون بود، از دوران باشكوه دارالفنون و حضور مؤثر دانش آموزان در رويدادهاي سياسي آن زمان كه مقارن با شهيدشدن ۳ دانشجو در دانشگاه تهران و در روز ۱۶ آذر بود، كلام هاي دلپذير ادا كرد.
محمدعلي شيخان- دبير آموزش و پرورش كه ۱۴ سال از دوران حضور مؤثر خود در وزارت آموزش و پرورش را در دارالفنون گذراند- از خاطره برخورد قاطع و استوار خويش در برابر هويدا- نخست وزير دوران پهلوي دوم- گفت و خاطر نشان كرد در زمان پهلوي دوم، روز اول مهر هر سال، بنا بر تشريفات معمول، نخست وزير به همراه وزير آموزش و پرورش وقت در ساعات اوليه بامداد و آغاز به كار مدرسه دارالفنون در اين محل حضور مي يافتند و زنگ مدرسه را مترنم مي نمودند. شيخان كه در دوران دبيري در دارالفنون رياضيات تدريس مي كرد، بسيار قاطع و استوار بود و به واقع شاگردان، به اصطلاح از او حساب مي بردند.
در برهه اي از زمان، روز گشايش مدرسه در اول مهر كه تشريفات مربوط به اتمام رسيده بود و هويدا جهت بازديد از كلاس ها به همراه مرحوم حسن سرور- مدير وقت دبيرستان دارالفنون- راهروهاي دارالفنون را درمي نورديد، هنگامي كه قصد ورود به كلاس رياضي شيخان را داشت با عكس العمل قاطع وي مواجه شد، چرا كه معاون وقت دارالفنون هنگامي كه در كلاس را گشود واژه «برپا» را ادا كرد، شيخان با بيان اينكه متولي كلاس من هستم و كسي حق ندارد هنگام تدريس، بدون رخصت از وي وارد كلاس شود، رو به دانش آموزان نمود و خطاب به آنان گفت آقايان بفرماييد و به درس خود ادامه داد.
نادر ساري صراف كه از مديران ارشد بازنشسته بانك ملي است و سال ها در دارالفنون تحصيل نموده از خاطرات شيرين خود در دوران حضور در دارالفنون حرف ها زد و علاوه بر آن، محمدباقر خانلرخاني نيز نكات دل پسندي را عنوان كرد. آيين مذكور پس از تلاوت آياتي از كلام ا... مجيد، به وسيله عباس سالك فرد- كه در سال هاي ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۵ از دانش آموزان دارالفنون بود- با سخنان دكتر شريفي مشاور دكتر كاكوجويباري رئيس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش آغاز شد. وي پس از تشكر از آقاي توحيدلو مديريت گنجينه و اسناد دارالفنون، پيام و سلام دكتر جويباري را كه به علت سفر كاري نتوانسته بودند در جلسه حضور يابند، به سمع حاضران رساند و آنگاه خرسندي خود و پژوهشگران پژوهشگاه را نسبت به فرهيختگان دارالفنون كه هر يك در طول خدمات ارزنده خود منشاء خير بوده اند، ابراز كرد.
آنگاه فتح اله توحيدلو به ايراد سخن پرداخت. توحيدلو در مورد «فعاليت هاي كنوني دارالفنون» و با اشاره به قدمت آن، گفت: سنگ بناي مدرسه دارالفنون در سال ۱۲۶۶ ه.ق مطابق با سال ۱۲۲۹ ش، به دستور اميركبير در شمال شرقي ارگ سلطنتي نهاده شد و در روز يكشنبه ۲۵ربيع الاول سال ۱۲۶۸ قمري مطابق با نهم دي ماه سال ۱۲۳۱ شمسي، مدرسه دارالفنون افتتاح گرديد.
دريغ و درد كه باني فرهنگ جديد ايران، اميركبير، سيزده روز پس از آغاز به كار دارالفنون، در حمام فين كاشان، به وسيله دژخيمان بي فرهنگ به قتل رسيد. اما نام اميركبير در دارالفنون و با دارالفنون، تاريخ علوم جديد را رقم زد. امير زنده ماند و از دل مدرسه دارالفنون آموزشگاه هاي متوسطه و دانشگاه ها بيرون آمدند. اين مدرسه تا انقلاب مشروطه به منزله خانه دانش بود كه در آن، همه دانش ها را مي آموختند. طب، نقاشي، نظام، فيزيك، شيمي، داروسازي، حقوق، سياست و ... . در فاصله سال هاي ۱۳۱۰-۱۳۰۸ شمسي. بناي دارالفنون پس از هشتاد سال به وسيله نيكلاي نيويچ ماركف- مهندس روسي- بازسازي شد. دارالفنون به مدت ۱۲۶سال خانه دانش، صنعت، هنر، انديشه، سياست و آگاهي بود.
پس از انقلاب، دارالفنون به مركز تربيت معلم تبديل شد. مدتي هم مركز آموزش عالي ضمن خدمت فرهنگيان وزارت آموزش و پرورش در آن مستقر بود و در تاريخ ۲۵/۴/۱۳۶۷ اين بناي تاريخي به شماره ۱۷۴۸ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
در زمان وزارت حسين مظفر، بهره وري از دارالفنون با عنوان «گنجينه و مركز اسناد و مدارك وزارت آموزش و پرورش» مطرح گرديد و به دنبال آن شوراي معاونان وزارتخانه ها، مسئوليت پيگيري دارالفنون را به پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش واگذار كردند.
هم اكنون دارالفنون با عنوان «گنجينه و مركز اسناد دارالفنون» كه زيرمجموعه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش مي باشد، در بستري ديگر در دو قسمت، فعاليت هاي فرهنگي خود را آغاز كرده است:
الف- فرهنگي و پژوهشي
گنجينه و مركز اسناد دارالفنون، موزه آموزش و پرورش را تشكيل مي دهد و كليه اسناد و مدارك و كتب مختلف درسي طي ۱۵۴سال آموزش رسمي كشور را در يك مكان جمع آوري كرده و قرار مي دهد تا علاقه مندان و محققاني كه بخواهند تاريخ آموزش و پرورش رسمي ايران را مطالعه نمايند، در اختيارشان قرار گيرد. در مسير تحقق بخشيدن به اين اهداف، فعاليت گسترده اي به اين شرح آغاز شده است:
- جمع آوري مدارك و اسناد در خصوص زندگي و اقدامات اميركبير.
- تهيه فهرست «مقالات دارالفنون» در روزنامه هاي عصر قاجار.
- تأليف و چاپ كتاب آشنايي با دارالفنون كه چاپ اول آن به پايان رسيده و براي چاپ دوم آماده مي شود.
- تأليف و چاپ كتاب دارالفنون «گفتاري در هويت دارالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران؛
- تأليف كتاب« مشاهير دارالفنون »كه زندگينامه ۲۰۰ نفر از فرهيختگان و دانش آموختگان دارالفنون را به ترتيب حروف الفبا در برمي گيرد كه به زودي چاپ خواهد شد؛
- بازديد دانشجويان، معلمان و علاقه مندان به تاريخ دارالفنون و تعليم و تربيت نوين، از محل دارالفنون در تمام روزهاي هفته؛
- تشكيل«جلسات فرهيختگان »كه نشست هايي براي دانش آموختگان دارالفنون را فراهم مي سازد از جمله اين نشست؛
- برگزاري جشن يك صد و پنجاه و سومين سالگرد افتتاح دارالفنون و ايراد سخنراني توسط انديشمندان كشور؛
- برگزاري دومين همايش در دارالفنون با عنوان: دارالفنون و تجددگرايي؛
- برگزاري سومين همايش در دارالفنون با عنوان: دارالفنون و صنعت نشر؛
- و همايش هاي بعدي كه با اين عناوين در ماه هاي آينده برگزار خواهند شد: دارالفنون و تجدد ادبي، از دارالعلوم تا دارالفنون و دارالفنون و معماري نوين ايران.
- بررسي اسناد و مدارك روزنامه هاي دوره پهلوي اول(رضاشاه)؛
- تهيه و تدوين كتاب« تاريخ شفاهي دارالفنون »كه متشكل از ۳۰ مصاحبه با آن تعداد از فرهيختگان و دانش آموختگان كه در قيد حيات هستند؛
- طرح تحقيق« سير تاريخ آموزشگاه هاي دختران در ايران در يك صد سال اخير »كه با اين اهداف در دست بررسي است:
- جمع آوري اسناد و مدارك تاريخ آموزشگاه هاي دخترانه؛
- شناسايي مديران و مؤسسات اين گونه مدارس؛
- دست يابي به شيوه مبارزات علاقه مندان به تأسيس آموزشگاه هاي دختران؛
- بررسي افكار مخالفان تأسيس اين گونه مدارس؛
- شناسايي تعداد ۵۰ نفر از علاقه مندان ايجاد اين گونه مدارس(آوردن زندگينامه مختصر)؛
- معرفي اولين هاي زن: اولين زني كه ديپلم گرفت، اولين زني كه ليسانس گرفت، اولين زني كه دكترا گرفت، اولين شاعر زن، اولين نويسنده زن، اولين پزشك زن و...
- تشكيل كتابخانه وزين در حوزه تاريخ ايران، به خصوص تاريخ معاصر.
ب:مرمت و بازسازي
اگرچه فعاليت هاي فرهنگي و پژوهشي دارالفنون از اهداف اصلي مركز گنجينه و اسناد دارالفنون است، اما از آنجا كه بناي تاريخي و فرهنگي دارالفنون با عمري ۱۵۴ ساله بايد به گونه اي مرمت و بازسازي شود كه بتواند هم ما را با فرهنگ معماري و دانش و هنر اين بناي بسيار ارجمند آشنا سازد و هم به گونه اي مورد استفاده قرار گيرد كه بتواند زبان گوياي فرهنگ، هنر و انديشه ايرانيان آگاه باشد.
بنابراين در قسمت بازسازي و مرمت دقت لازم به عمل آمده است كه به برخي موارد آن اشاره مي شود. در حال حاضر بخشي از كار مرمت دارالفنون پايان پذيرفته كه عبارتند از:
- بازسازي و مرمت شيرواني ها، آمفي تئاتر، تالار سخنراني، سقف كلاس ها؛
- بازسازي نماي داخلي حياط، بندكشي و تعويض سنگ هاي الحاقي؛
- بازسازي ديوارها به شكل اوليه آن پس از بررسي دقيق؛
- ترميم كاشي هاي كتيبه ها براي آن كه اشعار درج شده در آن، براي بينندگان مفهوم باشد؛
- تعويض پنجره هاي آهني و اقدام به ساخت و نصب پنجره هاي چوبي با توجه به عكس هايي كه از پنجره هاي چوبي در دست است؛
- آجرفرش كف حياط مركزي مدرسه دارالفنون؛
- مرمت حوض دارالفنون؛
- ساختن ناگيرها براي جلوگيري از رطوبت به پايه، پي هاي بنا و اقداماتي ديگر؛
***
جمع صميمي و مهربان آن شب، سپس در كنار هم و در حالي كه تابلوي بسيار شكيل تمثال اميركبير باني و موجد دارالفنون زينت بخش گردهمايي آنان بود، عكس هاي متعدد به يادگار اين دوران در دوربين هايي چند ثبت كردند و آنگاه به گشت وگذار در محيط راهروها، حياط دارالفنون، زمين ورزش، حوض قديمي كه روزگاري ماهي هاي قرمز در آن شناور بودند و فواره ها مملو از آب بود و حوض با آبي شفاف جلوه خاصي به دارالفنون آن باغ مصفا و دلپذير مي داد و چهچه بلبلان و گنجشك ها بر طراوت اين ترنم موسيقايي خدايي مي افزود، پرداختند و زحمات مسئولين دارالفنون را ارج نهادند و سپس دوباره در تالاري كه قبلاً محل آزمايشگاه طبيعي دارالفنون بود به نغمه هاي دوتار استاد مرتضي گودرزي كه خود نيز با نواي دل انگيزي قطعاتي دلپذير را اجرا كرد، گوش فرادادند و سپس در محيطي گرم و صميمي و مهربانانه به صرف شام پرداختند و در حالي كه شور و شوق دلبستگي آنها در تمامي لحظات با اشك شادي توأم بود كه پس از سالها دوري از دارالفنون توانسته بودند در محيط مزبور كه آكنده از همه خاطره ها، يادها و يادمان ها بود حضور يابند.در هر صورت شاگردان ديروز محيط دارالفنون را ترك گفتند؛ ضمن آن كه از مقامات وزارت آموزش و پرورش خواستند تا در فرصت هاي ديگر اين رخصت به آنها اعطاء شود كه در روزهاي آتي و لحظات ديگر، بتوانند در محيط آكنده از مهر و خاطره دارالفنون حضور يابند. جا دارد كه با ذكر نام بعضي حاضران و مناصب آنان، اين شب پر از خاطره در اذهان بماند و يادگاري باشد از تجديد ديدار با دارالفنون.
- محمدعلي منتظري؛ دبير بازنشسته دارالفنون.
- نادر ساري صراف؛ مدير سابق ارشد بانك ملي.
- حسين قلي پوري؛ مدير سابق ارشد بانك سپه.
- محمدعلي شيخان؛ دبير بازنشسته دارالفنون.
- گودرز خستو؛ مدير سابق ارشد بانك سپه.
- حسن عشقي؛ كار آزاد.
- سيدعباس سالك فرد؛ بازرگان.
- روح اله سعيدي؛ مدير ارشد سابق بانك ملي.
- مجيد مصطفوي كاشاني؛ وكيل دادگستري.
- محمدباقر خانلرخاني؛ بازرگان.
- دكتر اسماعيل چاووشي؛ استاد دانشگاه تربيت معلم.
- عباس چيت ساز؛ مدير ارشد سابق قوه قضائيه، كارشناس حقوقي.
- محمدحسين همايوني راد؛ امير بازنشسته نيروي انتظامي.
- حبيب اله كريمي، نويسنده و خبرنگار.
- دكتر محسن محبي، مدير ارشد سابق نهاد رياست جمهوري نماينده ايران در دادگاه لاهه.
- حسين نظريان، روزنامه نگار.
- بهزاد منشي، كار آزاد.
- نادر اصلاني، بازرگان.
- دكتر سيد كاظم اكرمي، وزير اسبق آموزش و پرورش، استاد دانشگاه تربيت معلم.
به نقل از روزنامه همشهري ٧/٣/١٣٨٥
 
© کليه حقوق اين سايت طبق قوانين نرم افزاری مربوط به پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش مي باشد.