جستجو در وب سايت
جهت جستجوی کلمات در بخشهای متفاوت وب سايت از جمله اخبار ، مقالات ، ياداشت روز ، انجمن ها و ...
اوقات شرعي
آب و هوا
weather.ir is down
عضویت در سرویس خبری

آمار بازدیدکنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه : 2200
بازديدکنندگان امروز : 693
کل بازديدکنندگان : 10803005
بازديدکنندگان آنلاین : 12
زمان بارگزاری صفحه : 0/0930 ثانیه
موقعیت : صفحه اصلي > دارالفنون > ٨ 

ملت ایران در بیست و دوم بهمن حجت را بر همه تمام کرد.مقام معظم رهبری

٨
به بهانه سالمرگ اميرکبير
دارالفنون نيازمند بازسازى است
 .
 
 

  
سال‌ها پيش در چنين روزي بود كه ميرزا تقي خان اميركبير را در حمام فين كاشان از پاي درآوردند.
معروف است كه مي‌گويند ناصرالدين شاه در نامه‌اي خطاب به يكي از چاكران خود نوشت: «چاكر آستان ملا‌ئك پاسبان... حاج عليخان... فراشباشي شهرياري... به فين كاشان رفته ميرزا تقي خان اميركبير را راحت نماييد.»و اين در حالي بود كه 13 روز پيش از اين اتفاق سنگ بناي بزرگترين و نخستين مدرسه عالي پلي‌تكنيك به همت امير در ارك سلطنتي با بودجه‌اي معادل 7750 تومان گذاشته شده و كارش را آغاز كرده بود تا جوانان ايراني بتوانند همانند اروپاييان علوم و فنون را فرا گيرند. البته با قتل ميرزا تقي خان چراغ دارالفنون خاموش نشد و پس از آن هم مدرسه دارالفنون به مهد تربيت جوانان تبديل شد و از دل اين مهد دانش استادان بزرگي در رشته‌هاي مختلف هنري، ادبي، مهندسي، پزشكي و... بيرون آمدند. تا جايي كه مي‌گويند نخستين پيوند رگ در دارالفنون انجام شد و تا پيش از تاسيس دانشگاه تهران همه مهندسان و پزشكان و شاعران و نويسندگان تحصيلكرده اين مدرسه بودند.اين مقدمات را نوشتم كه با سو استفاده از سالگرد قتل امير و تاكيد بر اهميت وجود دارالفنون برسم به قصه زار دارالفنون اين روزها! مي‌گويند در كشور ژاپن اگر ساختماني عمري 70-60 ساله داشته باشد به موزه‌اي براي گردشگران و علا‌قمندان تبديل مي‌شود و درآمدي براي دولت ايجاد مي‌كند. با اين وجود مدرسه دارالفنون با قدمتي بيش از 150 سال مي‌تواند به يكي از مراكز ديدني براي گردشگران درآيد و منبع درآمدي براي دولت شود اما دريغ كه...اگر تا به حال مسيرتان به خيابان ناصرخسرو افتاده باشد بي‌شك ساختمان مخروبه‌اي با معماري خاص نظرتان را به خود جلب كرده است; ساختماني با آجرهاي قديمي، كثيف و دري آبي رنگ كه بر روي كاشي‌هاي سر در آن نوشته‌اند: توانا بود...
جايي كه روزگاري محل رفت و آمد آدم‌هاي بزرگي بوده است. اين روزها در معرض نابودي قرار دارد. جلا‌ل آل احمد، فريدون مشيري، مهدي بازرگان، بهرام بيضايي، محمد علي سپانلو، فرهاد فخرالديني و... همگي از دانش‌آموزان مدرسه دارالفنون بودند.
سال 78، زماني كه حسين مظفر به عنوان وزير آموزش و پرورش انتخاب شد، پيشنهاد داد تا مدرسه دارالفنون به موزه آموزش و پرورش تبديل شود و از آن به عنوان گنجينه و مركز اسناد و مدارك وزارت آموزش و پرورش استفاده شود تا در راستاي فعاليت‌هاي پژوهشي و فرهنگي فعاليت كند. از سوي ديگر از آنجا كه ساختمان اين مدرسه قديمي در حال تخريب بود طرحي داده شد تا مدرسه دارالفنون بازسازي و مرمت شود.
ف-‌ م يكي از مغازه‌داراني است كه در اطراف مدرسه دارالفنون به كسب و كار مشغول است. او معتقد است از زمان حسين مظفر تا به حال هيچ كار اساسي در ارتباط با مرمت مدرسه صورت نگرفته است. مي‌گويد در اين سال‌ها 3 وزير روي كار آمده‌اند اما نه تنها كاري براي مرمت و بازسازي مدرسه صورت نگرفته است بلكه اين روزها پياده‌روي جلوي مدرسه را هم كنده‌اند به بهانه اينكه سنگ‌هاي نو به جاي آن بگذارند و انگار كه مخابرات جلويشان را گرفته است كه كار را رها كرده‌اند و سنگ‌هايي را هم كه براي سنگفرش كردن پياده‌رو آورده‌اند در اطراف ديوار پياده‌رو رها كرده‌اند. مردم براي تردد در پياده‌رو با مشكل مواجه هستند.
آقاي «ت» كه از مسئولان اين مدرسه است، با ابراز ناراحتي از آنچه در اين مدرسه مي گذرد، مي‌گويد: به اين زود‌ي‌ها كار بازسازي انجام نمي‌شود.او از مسئولا‌ن اجرايي مدرسه شنيده است كه براي بازسازي به بيش از 2 ميليارد تومان نياز است و نااميدانه مي‌گويد: اگر همين حالا‌ هم كار بازسازي را آغاز كنند 2 سال حداقل كار دارد.البته به ما گفته شده حرفي نزنيم.تلاش براي برقرار كردن ارتباط با ساير مسئولان هم راه به جايي نبرد.
او به گفته‌هاي يكي از كانديداهاي... در زمان انتخابات اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «آقاي... مي‌گفتند هر وقت كه از مقابل دارالفنون رد مي‌شوم و اوضاع ظاهري‌اش را مي‌بينم قلبم به شدت درد مي‌گيرد. اما گويا از زماني كه به... راه يافته‌اند قلب دردشان هم بهبود يافته است و ديگر التفاتي به دارالفنون ندارند.»
عارف قزويني سال ها قبل گفته بود:
خراب، كشور ايران ز دست جهل و فساد
مگر دوباره به دارالفنون شود آباد

به نقل از روزنامه حيات نو 20/10/1385


  
 
 
 
© کليه حقوق اين سايت طبق قوانين نرم افزاری مربوط به پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش مي باشد.