صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > ریاست > رؤساي قبلي > خانم دکتر هاجر تحریری نیک صفت > سخنراني جلسه معارفه 
سخنراني جلسه معارفه

 

سخنان سركار خانم دكتر هاجر تحريري نيك صفت در جلسه معارفه مورخ 31/4/1387
 
 
     
اُفَّوِضُ اَمْري اِليَ الله، اِنَّ اللهَ بَصيرٌ بِالعِباد
سوره مومن آيه 44  
 
    
خدمت سروران عزيزم سلام عرض مي‌كنم، اميدوارم در پناه خدا باشيد. اين دنيا مسافرخانه است، ما همگي مسافريم، نيامده‌ايم بمانيم. فرصت‌هايي است كه به ما داده شده است. پيامبر(ص) فرمودند كه از اين فرصت‌هايي كه به شما داده مي‌شود استفاده كنيد. هر موقعيتي يك فرصتي است، مهم اين است بتوانيم با برنامه‌ريزي از اين فرصت‌هاي بدست آمده به نحو احسن استفاده كنيم.
از همه كساني كه اين سنگر را از ابتدا تاكنون حفظ كرده‌اند، ارتقا داده‌اند، زحمت كشيده‌اند تشكر و قدرداني مي‌كنم و برايشان آرزوي موفقيت روزافزون دارم. اكنون كه اين مسئوليت به من حقير سپرده شده است. خداوند را بخاطر اين نعمت شكر مي‌گذارم ، توفيقي يافته‌ام كه در كنار اهل علم قرار بگيرم و از محضرشان تلمذ نمايم؛ بعضي از عزيزاني كه اين جا بعنوان هيات علمي مشغول‌اند از اساتيد من بوده‌اند و هستند و من هميشه خودم را شاگرد آنان مي‌دانم، من يك عضو كوچكي از خانواده شما هستم، آمده‌ام در كنار شما،ان‌شاءالله آن وظايفي را كه در اساسنامه«پژوهشگاه» آمده و تعيين شده است دنبال نمايم.
آن اهداف و وظايف بقدري متعالي هستند كه احتياج به مورد جديدي نيست مهم اين است كه همان‌ها ادامه يابد. من به كمك شما احتياج دارم و از شما عزيزان مي‌خواهم كه با جديت و پشتكار و تعامل و روح دوستي بمن كمك كنيد تا بتوانيم آن فرصتي را كه به اين حقير داده شده است با هم و در كنار همديگر كار كنيم.
مي‌بايست يك ارزيابي از فعاليت‌هاي پژوهشگاه داشته باشيم، ببينيم كه به چه ميزان پژوهشگاه به آن اهداف كه برايش تعيين شده رسيده است. به آن نتايجي كه رسيده، خدا را شكر مي‌كنيم و به آن‌هايي را كه نرسيده‌ايم وضعيف عمل كرده‌ايم يا كمتر توجه نموده‌ايم، توجه كنيم.
چند چيز است كه مورد توجه شما عزيزان و من مي‌باشد و آن اصلي است كه پژوهشگاه به منزله مغز آموزش و پرورش است. بايد جايگاه ما بگونه‌اي باشد كه مسئولين و مجريان ما، به فعاليت‌هاي ما، ما احساس نياز كنند. يعني تصميماتي را نگيرند، مگر اينكه در آن از پشوانه علمي و تحقيقاتي استواري استفاده كرده باشند.
از طرف ديگر ما بايد چنان در صحنه باشيم كه نيازها را شناسايي كنيم و به موقع بتوانيم نقش پيش‌گيرانه داشته باشيم. بنابر اين پژوهشگاه هم مي‌توانند نقش پيش‌گيرانه داشته باشد و هم مي‌تواند مشكلات پيش آمده را درمان نمايد. اين رسالت اصلي پژوهشگاه است. ما جزيره بودن را دوست نداريم. ما نمي‌خواهيم به كناري بايستيم بدور از ساير مراكز پژوهشي، آن وقت ما نمي‌توانيم خودمان را معرفي كنيم. آن موقع موثر نخواهيم بود، آن موقع موازي كار خواهيم كرد. و سرمايه‌ها هدر خواهد رفت. ما بايد بتوانيم پيوندي برقرار كنيم بين مراكز گوناگون پژوهشي و خودمان را بشناسانيم و آن‌ها را بشناسيم و در كنار هم و به كمك هم بتوانيم به آموزش و پرورش كشورمان كمك نماييم.
الان محصولات مدرسه‌اي ما مورد توجه و ايده آل نيستند، با فلسفه حاكم جامعه‌مان تفاوت دارند. اين دغدغه ماست و اگر مقام معظم رهبري هم كه بحث تحول در آموزش و پرورش را مطرح مي‌نمايند به چند دليل است. يك دليل آن است كه محصول مدرسه ما آن نيست كه فلسفه حاكم بر اجتماع ما باشد، دوم اين‌كه با توجه به پيشرفتي كه در دنيا بوجود آمده، به همان ميزان كه بايد پيشرفت نكرده‌ايم و دلايل ديگري كه انشاء الله صاحب نظران، پژوهشگران به آن خواهد پرداخت و به آموزش و پرورش كمك خواهند كرد.
ترجيح مي‌دهم با كمك شما ،بيشتر كار كنم و عمل نمايم، چون حرف زدن‌هامان همان‌هايي است كه ديگران هم گفته‌اند ، شما هم بهتر از من مي‌دانيد و در اساسنامه پژوهشگاه هم آمده است.
دعا مي‌كنم كه خداوند به همه ما توفيق دهد، تا هر لحظه‌اي كه از عمر ما مي‌گذرد، آن لحظه مفيد واقع شود و اين بودن و نبودن ما يكسان نباشد. و در آن زمان كه فرصت‌ها در اختيار ما بوده به بهترين نحو و بهترين روش توانسته باشيم، از آن‌ها استفاده كنيم.
در پناه خدا باشيد.
 
والسلام عليكم و رحمه الله
صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك