صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > ریاست > رؤساي قبلي > خانم دکتر هاجر تحریری نیک صفت > سخنراني ها > سخنرانی دهه فجر 
سخنرانی دهه فجر

 

سخنرانی خانم دکتر  تحریری نیک صفت به مناسبت دهه مبارک فجر در تاریخ  20/11/87

 
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم ا... الرحمن الرحیم

 
این ایام را تبریک می گویم و خداوند را شکر می کنیم که  خداوند  در زمانی به ما اجازه حیات داد که تحت زعامت و ولایت فقیه هستیم ، کسی رهبری ما را بر عهده دارد، که خداترس  و خداشناس است، این نعمت بزرگی است که باید به خاطر آن  شکرگزار باشیم ، گاهی انسان ها به ماهی می مانند ، که در آب است و می گوید آب کجاست؟کجاست آن اکسیر جان بخش؟ ولی وقتی که موجی ماهی را به ساحل    می اندازد ، آن زمان متوجه می شود، چه نعمتی داشته  و از آن غافل بوده است.
امروز، مردم ایران به برکت انقلاب نعمت های زیادی را دارند، جا دارد در این ایام که 30 سال از این انقلاب شکوهمند به برکت  خون شهدا و ایثارگری های  انسان های شریف و به برکت رهبری، گذشته و روز به روز  بر عزت و استحکام آن افزوده      می شود، خدا را شکر کنیم زیرا شکر نعمت ، باعث افزایش نعمت می شود.
خوشحالم که در خدمت همکاران عزیز هستم و برای همه شما آرزوی سلامت و سربلندی دارم. از سخنان مقام معظم رهبری جمله زیبایی را در ابتدای بحثم  مطرح می کنم و آن این که "انقلاب اسلامی، جغرافیای قدرت را در دنیا تغییر داده است". بایستی بنشینیم و تحلیل کنیم، چطور چنین  اتفاقی افتاده است؟ ایرانی که همه تصمیم گیری هایش از سوی دیگران بوده ، شاهی را بر می داشتند، به یکی قدرت می دادند، یکی را حمایت و یکی را تضعیف می کردند، اما امروز به یک قدرت  بزرگ در منطقه تبدیل شده ، این اتفاق و ارتباط باید  تحلیل وتفکر شود ، این قدرت از کجاست ؟ این تعریف جدید از قدرت از کجاست؟ اگر در گذشته می گفتند:  قدرتمند کیست ؟ صاحبان زر و زور را قدرتمندان معرفی می کردند ، اما امروز باید ببینیم، قدرت با تعریف جدید ، چه معنایی  می تواند داشته باشد؟
 من سخنان معاون دومای روسیه را می خواندم ، ضمن اینکه بر روابط دوستی با ایران تاکید داشت ، جمله ای را گفتند که برای من بسیار جالب بود ، می گفتند: "ایران بزرگترین و با حیث ترین  کشور منطقه در آخر قرن جاری است و او از ایران به عنوان یکی از مراکز ژئوپلتیکی آسیا نام برد و تاکید کرد آنچه در ایران به وقوع    می پیوندد، می تواند تاثیر بسیار عظیمی در  اروپا و آسیا داشته باشد". این  واقعاً جای تامل دارد  که ایران  چگونه به این قدرت تبدیل شده است،  تعریف جدیدی از قدرت را ارائه داده و ،تعریف و جایگاه قدرت را در این منطقه  و حتی در جهان عوض کرده است.
زمانی  که در این باره تحلیل می شود، متوجه  می شویم که  اتفاقاتی رخ داده که ایران به اینجا رسیده است ، یکی از آنها "خواست مردم" است، مردم خواستند و خداوند کمک کرد، آیه ای در قرآن کریم داریم که  در آن خداوند می فرمایند:  "سرنوشت قومی تغییر نمی کند،  مگر اینکه  خودشان بخواهند".  ما حرف های با ارزش را از هر کسی که باشد، یاد می گیریم ،ناپلئون می گوید:  " بخواه ،یاد بگیر و امتحان کن" ، اولین چیز" خواستن" است ، ایران خواست و زمانی که خواست ، خداوند هم طبق سنت الهی نعمات  خود را شامل حالشان کرد.
 رهبری عامل موثر و مفیدی دیگری بود  که در مقایسه با سایر نهضت ها  و انقلاب ها که فقدان آن را دارند، باعث ایجاد قدرت و موفقیت در ایران شد، بنابراین  مردم با خواست خودشان ،  فرد را در مسیر یکی از سنت های الهی و تحقق آن قرار دادند، استحضار دارید که همه هستی با سنت الهی اداره می شود  و یکی از سنت های الهی همین است، تا مردم  خودشان نخواهند ، خداوند سرنوشت آنها را تغییر نمی دهد. تعریف جدید قدرت ، "اقتدار ملی و مردمی "شد، اگر ایران امروز مقتدر است، اگر به اعتراف و  اذعان سیاستمداران و قدرتمندان و سردمداران  دنیا ، قدرتمند است ، فقط به خاطر حمایت مردمی است ، همان چیزی که همیشه امام راحل(ره) می فرمودند: که باید آن را حفظ کنیم ، این هم  الگویی است برای همه دنیا ،که اگر بخواهند قدرتمند باشند، باید خودشان  را با  تعریف جدید قدرت  تطبیق دهند، البته این تعریف جدید چراغ قرمزی  برای کارگزاران کشور ایران است ، زیرا زمانی اقتدار را حفظ خواهد شد که مردم حامی و پشتیبان حکومت باشند ، مردم  حاکمان  خود را از ته  دل دوست داشته و همراهی کنند . رمز پیروزی ما همیشه این بوده است، جنگ ، انقلاب ومشکلات اقتصادی همه با همراهی و کمک مردم حل شد  وگرنه کارگزاران ما چه کار می توانستند بکنند؟ سعی، حمایت و ایثار مردم کلید موفقیت بود  اینکه می گوییم، تعریف جدید قدرت، این اقتدار ملی است و امروز  در دنیا هر که بخواهد قدرتمند باشد باید بر دل های مردم حکومت کند. رمز توفیق حضرت امام نیز همین نکته بود، اتفاقاً یکی از سیاستمداران  همین نکته را می گفت: که  چگونه  انقلاب کشوری با رهبری فردی که بسیار مسن بود به پیروزی رسید و این بی نظیر بود، که رهبری با این سن و سال بتواند نهضتی را ایجاد کند نهضتی که مذهبی-سیاسی و فرهنگی بود و این هم در نوع خودش بی نظیر است .
انقلاب ها  معمولاًدر همه دنیا یا مذهبی، یا سیاسی و  یا فرهنگی است، ولی انقلاب ایران با رهبری امام(ره) هر سه ویژگی را داشت. این ممکن نبود،مگر اینکه  امام بر دل ها نفوذ و سلطه پیدا کند ، جمله  قابل تاملی که خودشان فرمودند:" انقلاب ما انفجار نور بود". حتما بایستی روی  این کلام بزرگ فکر کرد، نگفتند "جرقه" یا "نور" بود، بلکه گفتند ،" انفجار نور بود". چه  نوری؟ نور هدایت . مردم مبدا میلشان عوض شد، من آن زمان نوجوان بودم، کسانی  که هم سن سال من بودند، می دانند  که مبدا میل ما تغییر کرد، ما در آن زمان چه چیزهایی را می خواستیم و زمانی که امام (ره)را دیدم چه خواستیم؟ ارتباط با خدا،  خداوند می فرماید: "تو ارتباط با من  را برقرار کن ، من ارتباط شما را با مردم برقرار می کنم". ارتباط امام با خدا باعث شد که مردم  امام را در دلشان جای بدهند ، این بود که می گفتند:" از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن" زمانی که قلبشان ناراحت شد ، چقدر جوان  رفتند بیمارستان و گفتند: قلب ما را بشکافید، قلب های ما را دربیاورید و امام  عزیزمان را به ما برگردانید.
رمز موفقیت حکومت ها این  تعریف جدید از قدرت است . اگر امروز ایران توانست، جغرافیای قدرت را در دنیا تغییر دهد نه بخاطر اقتدار اقتصادی و نظامی و نه به خاطر زر و زور بوده ، بلکه به خاطر" اقتدار ملی" است. افتخاری که در عرصه های مختلف نصیب این کشورگردید مرهون این اقتدار است. شما اهل علم و کسانی که به فضل پروردگار در طول زندگی برای این کشور  افتخار آفریدید  این را به خوبی درک می کنید.
امروز  وقتی که تحلیل می کنیم، اصلا در محاسبات  دنیایی و تحلیل های عادی نمی گنجد  که چگونه  کشوری که تحریم می شود ، بتواند  بعد از مدت کوتاهی  از لحاظ علمی در جهان مدعی علم و فناوری شده و حرف برای گفتن داشته باشد؟ ما امروز در باشگاه هسته ای دنیا،کشور هشتم هستیم، در سلول های بنیادی  دهمین کشور دنیا هستیم ، امروز توانستیم علیرغم همه  تحریم ها، ماهواره امید را به فضا بفرستیم. این ها با محاسبات دنیوی جور در نمیآید و این همان تحولات عظیمی است که انقلاب ما ایجاد کرده  است با آن ویژگی ها و خصوصیات که داشته . باید این تحولات  عظیم را درک کرد و قدردان آن بود و خداوند را به خاطر اینها شکر کرد.
 از سوی دیگر اگر شرط پیروزی انقلاب اینها بوده مطمئن باشید، شرط تداوم انقلاب هم همین خواهد بود اگر  ارتباط با خدا، معنویت ، اطاعت از رهبری ، همدلی، ایثار ، وفا، همراهی مردم با هم رمز پیروزی انقلاب  ما بوده ،  اگر بخواهیم این انقلاب تداوم داشته باشد  باید همین شرط ها رعایت شود. 
خداوند را به خاطر تمامی دستاوردهایی که انقلاب داشته شکر می کنیم، برای: استقلال سیاسی ، موفقیت های علمی ، افزایش پوشش تحصیلی، افزایش تعداد افرادی که دارای تحصیلات تکمیلی هستند، مشارکت زنان و استفاده از توانمندی های زنان در عرصه های گوناگون ، و به شکرانه  این نعمت در روز 22 بهمن با هماهنگی و هم دلی در صفوف فشرده حاضر خواهیم شد و مجدداً به همه دنیا  اعلام خواهیم کرد که تا جان در بدن داریم ، از این انقلاب و دستاوردهای آن  حمایت و پاسداری خواهیم کرد و با رهبری عهدی مجدد خواهیم بست و در کنار یکدیگر برای پیشرفت کشور خود تلاش خواهیم کرد.
خداوند  ان شاء ا... همه ما را در زمره کسانی که  از خدمتگزاران  حضرت ولی عصر(عج)  هستند در غیبت و ظهور قرار بدهد؛ ان شاء ا... خداوند همه مردم مظلوم را از یوغ ستم نجات دهد و  امیدواریم که خداوند پیشرفت و تکامل  روز به روز را شامل حال همه مردم  دنیا، از جمله کشور ایران بگرداند.
( والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته )
 

صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك