صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > ریاست > رؤساي قبلي > خانم دکتر هاجر تحریری نیک صفت > سخنراني ها > سخنراني به مناسبت بزرگداشت اميركبير 
سخنراني به مناسبت بزرگداشت اميركبير

   

دویست و یکمین سالروز تولد میرزا تقی خان امیر کبیر در مدرسه دارلفنون برگزار شد.

 
 در این مراسم که با حضور کلیه همکاران پژوهشگاه در محوطه حیاط دارالفنون برگزار گردید ،ابتدا سرکار خانم دکتر تحریری نیک صفت با برشمردن ویژگی های علمی امیر کبیر سخنرانی نمودند .سپس در ادامه این مراسم آقای دکتر عناصری از شاگردان رشته ادبی دارلفنون نیز در این رابطه سخنرانی نمودند.

متن کامل سخرانی ریاست محترم پژوهشگاه در تولد دویست و یکمین سالروز تولد امیر کبیر و چهارمین سال تاسیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش – مورخ 19/12/87:

    

بنده هم به نوبه خود گرام می دارم بزرگ مرد تاریخ امیر کبیر و امیدوارم ما هم بتوانیم در زندگی مسیری را انتخاب کنیم که در هستی موثر باشیم ،وقتی که تفکر می کنیم می بینیم انسان به عنوان اشرف مخلوقات انتخاب شده و همه موجودات به نسبت جایگاه او در یک سطح نازل تر قرار دارند اما همه تکویناً به ان  وظیفه ای که به انها محول شده را انجام می دهند که اگر نبود  ما نمی توانستیم زندگی کنیم،اینکه شاعر می گوید:


          « ابر وباد و مه خورشید وفلک در کارند                  تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری»


من در مورد خود این تفکر را دارم که همه موجودات که نازل تر از من انسان هستند به تکلیف خودذ در این هستی عمل می کنند، اگر من نتوانم به اندازه ای که برای من تعیین شده در هستی موثر باشم روز قیامت شرمندگی برای من سخت ترین خواهد بود .
انسان هایی مثل امیر کبیر موثر بودند امروز اگر دور هم جمع شدیم تفکر او را می خواهیم وجودی که باعث شد در مدت کوتاهی که به او فرصت خدمتگزاری دادند  تحولی را در کشور ایجاد کند ،ایشان در جنبه های مختلفی موثر بودند ،بحث مربوط به تعلیم و تربیت . مردان و زنان بزرگ از تفکرشان که در عمل نشان داده می شود شناخته می شوند ، بزرگی امیر کبیر همین بس که توجه به تعلیم و تربیت داشت و اینکه دانست اگر قرار است هر کشوری پیشرفت کند ،پیشرفت آن مرهون پیشرفت تعلیم و تربیت در هر کشور است و تاسیس این  مکانی که امروز ما از وارثان آن هستیم نشان از این تفکر بزرگ امیر کبیر است . هر رشد و پیشرفتی را می خواهیم باید از تعلیم و تربیت شروع شود . امیر کبیر تا انجا بر افکار و اعتقادات خود اعتقاد داشت که تا پای جان ایستاد. انسان های زیادی هستند که حرف را بسیار زیبا می زنند اما در صحنه ی عمل اگر کوچک ترین منافع آنها به خطر بیفتد آن انسانی نیستند که آن حرف ها را زده اند.
امروز دور هم جمع شدیم تا احترام بگذاریم به این تفکر،ایثا،پایمردی و خدا را شکر می کنیم که در کشور چنین انسان هایی بودند و عهد می بندیم که خود هم این را ه را ادامه دهیم و در مسیری که به ما فرصت خدمتگزاری داده شده موثر باشیم.
روز 24 اسفند سالروز تاسیس پژوهشگاه نعمت بزرگی که نصیب آموزش و پرورش شد و کسانی که امروز  در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند رسالت سنگینی را دارند به خاطر اینکه به این پژوهشگاه چشم امید بسته شده و فلسفه وجودی پژوهشگاه این بوده که بدون تحقیق و پژوهش کاری انجام نشود و تصمیمی اتخاذ نگرددد. خوراک اصلی تصمیمات پژوهش را این مجموعه برا ی آموزش و پرورش فراهم می کند. اینکه تشخیص دهند که چه چیزی اولویت دارد و تشخیص دهند که چگونه کار کنندبنابراین هر فرد در پ=ژوهشگاه باید خود  را یک فرد اساسی و مسئول ببیند و منتظر نباشد که برایش تکلیف شود تا انجام دهد و کمک کند به فلسفه ای که پژوهشگاه برای آن تاسیس شده با توجه به اینکه به فضل خداوند پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از طرف وزارت آموزش و پرورش به عنوان نماینده در هیات  حمایت  از کرسی های نظریه پردازی عضویت دارد  فرصتی برای ما فراهم شدکه تعهدات و انتظارات که از انها داریم و فلسفه وجودی خود را در هیات ارائه دهیم ، پیشاپیش از اینکه نمی توانم تا پایان برنامه در خدمت شما باشم عذرخواهی می کنم .
در پایان امیدوارم که روز خوبی را داشته باشید و ان شاء ا... خداوند به همه ما برای اینکه خدمتگزار خوبی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم کمک و یاری کند.( واسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته )

  

 به تصاویر این مراسم توجه فرمایید:

         

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك