صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > ریاست > رؤساي قبلي > خانم دکتر هاجر تحریری نیک صفت > سخنراني ها > مراسم قزوين ارديبهشت ٨٨ 
مراسم قزوين ارديبهشت ٨٨

  

مراسم تجليل از برگزيدگان جشنواره هاي الگوي تدريس برتر مورخ 15/2/1388


 

" آرزوی ما این است که لفظ دانش‌آموز را تغییر دهیم."

 

خانم دکتر تحریری نیک‌صفت در مراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره‌های الگوی تدریس برتر در 10 سال گذشته که در سالن کوثر آموزش و پرورش شهرستان قزوین برگزار شد در جمع معلمین و محققین آن استان شرکت نموده و به ایراد سخنرانی پرداختند در این مراسم ایشان ضمن عرض تبریک روز معلم به همه معلمان کشور به ویژه حاضرین، از خداوند خواستند که ادامه دهنده راه استاد ارجمند علامه مرتضی مطهری باشیم تا انشاء ا... آن استاد شهید از ما راضی باشد.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: خداوند را شاکر و سپاسگزارم که مرا معلم خلق کرد چرا که براساس مصداق آیه شریفه علم الانسان مالم یعلم خداوند تبارک و تعالی خود یک معلم بزرگی هستند.
ایشان ادامه دادند: آرزوی ما این است که لفظ دانش‌آموز را تغییر داده و کلمه مناسب‌تری جایگزین آن کنند چرا که با توجه به لفظ دانش‌آموز ما فکر می‌کنیم که فرد در مدرسه باید فقط بیاموزد، نمره بگیرد و از یک پایه به پایه دیگر برود.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش اضافه کردند. اما با این روش آیا دانش‌آموزان ما به وقار آراسته می‌شوند و قدردان زحمات معلم خود هستند؟
وی با اشاره به لزوم تحول در آموزش و پرورش تصریح کردند: اگر قرار است تحولی در آموزش و پرورش صورت گیرد باید نوع نگاه و توجه به معلم ویژه باشد و جایگاه مهم تغییر کند البته این توجه تنها در بحث مادی نیست چرا که برای معلم منزلت از معیشت مهمتر است.
تحریری نیک‌صفت اذعان داشتند: معلم برای منزلت باید مقتدر باشد و معلم نباید از دانش‌آموز پایین‌تر باشد و برای ارتقای معلمان باید اقداماتی صورت بگیرد، البته گامهایی در این زمینه برداشته شده است و برای نمونه کسانی که جذب تربیت معلم می‌شوند با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل می‌شوند.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش توضیح دادند: از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد آموزش‌های ضمن خدمت است که بر روش‌های نوین تدریس کمک می‌کند.
ایشان یادآور شدند: از دیگر  مواردی که برای ارتقای منزلت معلم نیاز است فضا و تجهیزات مناسب است.
تحریری نیک‌صفت با اشاره به آسیب‌های موجود در آموزش و پرورش بیان داشتند: تربیت معلم یکی از مسایل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و باید به این ترتیب عمق بخشیم و به سراغ واحدهایی برویم که سبب تعمیق این تربیت شود.
ایشان تأکید کردند: شیوه فعلی جذب معلم مناسب نیست و باید بازنگری شود تا بهترین‌ها جذب آموزش و پرورش شوند همچنین در بحث نگهداشت معلم نیز باید توجه جدی داشته باشیم چرا که مشاهده می‌شود معلمی که مدرکش از لیسانس بیشتر می‌شود به دنبال این است که سریع از آموزش و پرورش خارج شود.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ادامه دادند: ما شاهد بودیم که 100هزار نفر در آموزش و پرورش به صورت پیش از موعد بازنشسته شدند و یکی از دلایل بازنشستگی این افراد تحصیلات دیپلم و کمتر از دیپلم بود که متأسفانه اکثر آنها تنها دیپلم و زیر دیپلم بودند بلکه تحصیلات بالایی داشتند از این رو باید نگهداشت معلم مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: ما اگر می خواهیم شاهد تحول در آموزش و پرورش باشیم باید کار  ویژه‌ای برای معلمان صورت گیرد و به نیازهای این قشر توجه شود چرا که معلم برای اینکه بتواند هنرمندی خود را نشان دهد باید مورد توجه قرار گیرد.
تحریری نیک‌صفت خاطر نشان کردند: امیدواریم همه کمک کنند تا به آرزوی مقام معظم رهبری که آرزوی ما نیز هست جامه عمل بپوشانیم و شاهد تحول در آموزش و پرورش باشیم.
والسلام

 

صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك