صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > ریاست > رؤساي قبلي > خانم دکتر هاجر تحریری نیک صفت > سخنراني ها > آیا کسی هست؟ 
آیا کسی هست؟

   

آیا کسی هست ما را از مظلومیت نجات دهد؟!

 

با خود مي انديشم :آيا براي مظلوميت زنان پاياني هست؟!  آیا می توان امیدوار بود  که روزی زنان  را همان گونه که هستند باور کنند نه آن گونه که می خواهند ؟! در ادوار گوناگون زندگي بشر هر زمان به شكلي به او ظلم شده و باعث شده كه مرتب  يا از خود دفاع كند، و يا اينكه بخواهد خود را ثابت كند و يا فرياد دادخواهي بلند كند كه:
 
«باور كنيد من يك انسانم با همه وي‍ژگي هاي مشترك انساني ، جنسيت من، ضعف من نيست، لطف و تدبير خداست. من یک زنم و به آن افتخار مي كنم  و متناسب با آن براي خود وظايفي قائلم،  نيازی نيست براي سركوب استعداد هايم مرتب به آن اشاره كنيد».
 
 متأسفانه امروز بعضي از افراد به نام اسلام مي خواهند براي زن محدوديت قائل شوند كه من آن را با آموزه هاي ديني و رفتار حضرات معصومين(ع) و امام راحل(ره) در تضاد مي بينم.
 
از همه بدتر آنكه برخي از زنان نيز، پيشرو تر از  ديگران، براي القای ناتواني زن در ایفای برخی نقش ها و در واقع كاناليزه كردن او در بعضي از مسووليت ها، مطالبي می گویند كه تأسف انگيز است و ياد آن شعر معروف مي افتيم که:
 
* چون نيك نظر كرد پر خويش در آن ديد           گفتا ز كه ناليم كه از ماست كه بر ماست *
 
 
يادم هست بعد از رحلت حضرت امام خميني(ره) مجموعه كتاب هايي تحت عنوان ( پا به پاي آفتاب) چاپ شد كه حاوی خاطرات خانواده، دوستان و ياران حضرت امام(ره)  بود. در جلد اول كه مربوط به خاطرات خانواده  امام (ره) بود،  همسر محترم آقا سيد احمد خميني(ره)  نقل می کرد كه:  روزي فردي نزد امام(ره)  آمد و گفت : آقا! حال كه حكومت دست شماست، دستور دهيد كه زنان در خانه بنشينند. امام (ره) پاسخش را تنها با لبخندي داد و پس از رفتن او به عروس شان فرمود: اينها هنوز  نمي دانندكه نيمي از چرخ اين مملكت را بايد زنان بگردانند.
 
  و يا در روزهاي آخر زندگي شان وقتي خانم فريده مصطفوي به عيادتشان به بيمارستان مي رود، به ايشان درس و دانشگاه را يادآوري مي كنند كه مبادا حضورشان در بيمارستان به تحصیل و تدریس ایشان  لطمه اي بزند.
 
سئوال اين است:آيا صراحتاً در آموزه هاي ديني آمده كه زنان بايد مشاغل خاص داشته باشند؟آيا اين روايت درست است كه مي فرماید: بعد از ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه (س) دو بزرگوار كار منزل و بيرون را بين خود تقسيم كردند؟ اگر شغل ها تعريف شده و معين بود آيا معنا داشت كه اين توافق بعمل آید؟
 
آنجا كه پيامبر(ص) طلب علم برای هر مسلماني از زن و مرد را واجب مي داند، آيا نوع علم را براي زنان معين كرده اند كه در چه رشته و زمینه اي تحصیل كنند؟و اين كه زنان اجازه دارند درس بخوانند و اينكه اكنون زنان طبق قانون جمهوري اسلامي اجازه دارند معاون و مشاور رئیس جمهور یا وزیر، نماينده مجلس، استاندار، فرماندار، مدير كل و .... شوند، آيا مشكلي ايجاد كرده است ؟
 
اگر بگوييد كه اين زنان آن گونه كه بايد به خانواده خود نمي رسند ، سئوال اين است: آيا مرداني كه اين مسووليت ها را مي پذيرند، بيشتر از زنان مي توانند به خانواده خود برسند؟ آيا در زندگي خانوادگي، فقط زنان نقش دارند و فرزندان به ويژه پسران، نيازی به همانند سازي با پدران خود ندارند؟مگر نه اينكه هميشه براي مصالح عمومي به ناچار از برخي مصالح شخصي مي گذريم و از طرفي ديگر آيا نبايد خود فرد بيش از ديگران براي  خود و  خانواده اش دلسوز باشد.
 
سئوال اين است: خانم هاي مؤمن، متشرع ، تحصيل كرده ، با توانايي مديريت يك مجموعه بزرگ، بخصوص اگر  در مورد فرزندان شان مشكلي نداشته  و همسران آگاه و همراهي هم كه مشوق آنها بوده  داشته باشند، آن گاه آنها چه فرقي با آقايان دارند؟
 
ممكن است بگويند به دليل ‍ویژگی هاي جسماني ظرفيت كارهای سخت و زياد را ندارند،  باز سئوال اين است بر چه اساسي اين حرف را مي زنند؟ همين الان آيا زنان نماينده مجلس، كارشان از نمايندگان مرد كمتر است ؟
 
  من اين نکات را به بهانه طرح وزارت زنان بر سينه كاغذ نگاشتم. اين موضوع نه براي من و نه براي  اغلب زنان ديگر چندان اهميتي ندارد، ما هم معتقديم كه بايد شايستگان صاحب مناصب شوند، جنسيت مطرح نيست،  ولي آنچه كه دل را  مي سوزاند، حرف هايي است كه درباره زنان و تحقير آنان ها گفته مي شود، كه باز فريادي در درونم بلند مي شود که: آيا كسي هست كه به دادمان برسد و ما را از اين مظلوميت نجات دهد؟
     
                                                                                                                     
هاجر تحریری نیک صفت

 

 

صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك