صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > مركز ملي مطالعات بين المللي پرلز و تيمز > اخبار اسفند ماه ١٣٨٨ 
اخبار اسفند ماه ١٣٨٨

 

تازه‌ترين خبرهای مركز ملی مطالعات تيمز و پرلز


1- مرحله مقدماتی آزمون بين‌المللی تيمز و پرلز 2011 به طور همزمان در اسفند ماه 88 در بيش از 27 استان از سراسر كشور به اجرا درآمد.
 
در اين آزمون حدود 3500 دانش‌آموز پايه چهارم و سوم‌راهنمايي به مجموعه دفترچه‌هاي آزمون تيمز و پرلز كه شامل سوالهاي چند گزينه‌اي و پاسخ‌ساز (تشريحي) بود پاسخ دادند.
آزمون پرلز توانايي سواد خواندن دانش‌آموزان پاية چهارم ابتدايي و آزمون تيمز عملكرد علوم و رياضيات پايه چهارم ابتدايي و سوم‌راهنمايي را مي‌سنجد.
در آزمون تيمز و پرلز بيش از 70 كشور از سراسر جهان شركت كرده‌اند و كشور ايران، 5 دوره در تيمز و 3 دوره در پرلز شركت داشته است.


2- دريافت مواد آزمون تيمز و پرلز اجرا شده از استان‌ها
 
با توجه به تلاش بي‌وقفه هماهنگ‌ كنندگان و مجريان محترم استاني تمام دفترچه‌هاي آزمون به همراه پرسشنامه‌هاي پيشينه‌اي پس از اجرا و تكميل به مركز ملي مطالعات بين‌المللي تيمز و پرلز ارسال گرديد.
- آزمون تيمز در دو پاية چهارم و هشتم شامل 12 دفترچه و چهار پرسشنامه مي‌باشد.
- همة دفترچه‌ها و پرسشنامه‌هاي دريافتي از استانها كه بيش از 2500 سند را شامل مي‌شود از نظر انطباق با جدول آماري مورد بررسي و بازبيني قرار گرفت.

 

3- آغاز به كار تصحيح و نمره‌گذاری سوالات پاسخ‌ساز (تشريحی) پرلز 2011
 
پس از دريافت اسناد آزمون پرلز 2011 از استانها، گروههاي تصحيح و نمره‌گذاري كه آموزش‌هاي لازم را در نحوه نمره‌گذاري و كدگذاري سوالات پاسخ‌ساز ديده بودند، شروع به تصحيح اوليه دفترچه‌هاي آزمون نمودند. گفتني است كه طبق دستورالعمل مركز بين‌المللي مطالعه ISC تيمز و پرلز حدود 50 درصد از دفترچه‌ها براي اطمينان از پايايي Reliability  نمره‌گذاري بايد مجدداً توسط گروههاي ديگر نمره‌گذاری شود.


4- آغاز به كار مرحله ورود داده‌های پرسشنامه‌هاي تيمز و پرلز 2011
 
پس از بازبيني پرسشنامه‌هاي پيشينه‌اي كه شامل پرسشنامه دانش‌آموز (2500) والدين (1500) معلمان و مدريان مدارس (120) شركت‌كننده مي‌شود مرحلة ورود داده‌ها به طور آزمايشي آغاز گرديد.

 

5- تصويب 5 طرح پژوهشي در گروه مطالعات تيمز و پرلز
 
- تصويب 5 طرح پژوهشي و سه پايان نامة دانشجويي مقطع ارشد و دكترا حاصل كار 5 جلسه شوراي پژوهشي گروه مطالعات بين‌المللي تيمز و پرلز از نيمة دوم سال 88 بود كه پس از بررسي‌هاي فني و علمي و تعديل هزينه‌ها به امضاي رياست محترم پژوهشگاه جهت انعقاد قرارداد با مجريان رسيد.
 
- اعضاي جلسه شوراي پژوهشي گروه مطالعات تيمز و پرلز آقايان دكتر كيامنش، دكتر فرزاد، دكتر رحيمي نژاد، دكتر مينايي، دكتر كبيري و كريمي مي‌باشند.
 
عناوين طرح‌هاي پژوهشي مصوب عبارتند از:
 
1- بررسي ميزان هماهنگي بين برنامه‌هاي مصوب، اجرا شده و كسب شده در درس علوم پايه سوم راهنمايي بر اساس تيمز 2007
 
2- بررسي و مقايسه ويژگي مدارس با عملكرد بالا و پايين تيمز و پرلز 2007 و 2006
 
3- بررسي، شناخت و رتبه‌بندي متغيرهاي فردي، خانوادگي و آموزشگاهي پيش‌بيني كننده عملكرد تحصيلي دانش‌آموزان ايراني در درس علوم پايه چهارم دبستان در تيمز 2007 با استفاده از مدل شبكه‌هاي عصبي مصنوعي
 
4- بررسي عوامل موثر در مدارس موفق: مطالعه چند مورد از مدارس شركت‌كننده در آزمون تيمز 2007
 
5- سنجش مقايسه‌پذيري سازه‌اي و تحليل افتراقي سوالها (DIF) و حيطه‌هاي محتوايي (DTF) آزمون رياضيات تيمز 2007 در بين دانش‌آزموزان ايران و آمريكا


 
6- گزارش اجمالي از حضور NRC ايران در چهارمين اجلاس بين‌المللي تيمز 2011 كه از تاريخ 7 لغايت 12 مارس 2010 در كشور استراليا (شهر ملبورن) برگزار گرديد تهيه و به مقامات ذيربط ارسال شد.


 
7- نخستين پيش‌نويس چارچوب طرح سنجش ملي علوم و رياضيات آماده شد.

صفحه اصلي |تماس با ما|پست الكترونيك